Włochy

Włochy leżą na Półwyspie Apenińskim, na południu Europy. Państwo to posiada na swoim terytorium dwie enklawy: San Marino i Watykan. Włochy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Kształt państwa jest niezwykle oryginalny, gdyż przypomina on buta. Włochy mają dostęp aż do pięciu mórz: Śródziemnego, Liguryjskiego, Jońskiego, Tyrreńskiego i Adriatyckiego. Kraj podzielony jest na 20 regionów.

Włochy pełne są niezwykłych miejsc, więc są bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu we Włoszech jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Włoch, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy we Włoszech kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na włoski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Rzym
 • Florencja
 • Mediolan
 • Werona
 • Wenecja
 • Bolonia
 • Neapol
 • Sycylia
 • Piza
 • Padwa
 • Perugia
 • Rawenna
 • Turyn
 • Monte Cassino

Jedną z największych atrakcji we Włoszech jest stolica kraju – Rzym. Zwiedzić tu można mnóstwo zabytków kultury światowej, takich jak słynne Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Bazylika św. Jana na Lateranie, Fontanna de Trevi czy Plac Wenecki. Będąc w Rzymie nie powinno się również pominąć odwiedzenia Watykanu. Zarówno Watykan, jak i Rzym są nierozerwalnie związane z katolicyzmem. Znajdująca się tam Bazylika świętego Piotra robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Jest to drugi pod względem wielkości kościół na świecie. We wnętrzu bazyliki podziwiać można piękne freski i obrazy Rafaela i św. Michała. Warto zwiedzić również Kaplicę Sykstyńską i Muzea Watykańskie.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc we Włoszech jest Wenecja. Jest to bardzo piękne i jedyne w swoim rodzaju miasto na wodzie. W tym miejscu oczywiście obowiązkowa jest romantyczna przejażdżka gondolą. W Wenecji podziwiać można również powstałą ponad 1000 lat temu Bazylikę św. Marka, gdzie znajdują się szczątki świętego. Miasto to należy do najbardziej imponujących na całym świecie.

Następnym punktem na mapie Włoch, który koniecznie trzeba zwiedzić jest Florencja. Miasto to miało swój najlepszy czas i rozwinęło się w okresie renesansu. Od początku XIX wieku miejsce to było uważane za jedno z najpiękniejszych we Włoszech. Florencja znajduje się w jednym z najbardziej urokliwych regionów Italii – w Toskanii. W tym pięknym mieście na każdym kroku poczuć można ducha renesansu. W szczególności warto tu zwiedzić Katedrę Santa Maria del Fiore oraz światowej sławy galerię sztuki Uffizi, gdzie obejrzeć można dzieła takich artystów jak Michał Anioł czy Boticcelli.

Romantyków przyciąga kolejne włoskie miasto, jakim jest Werona. To tutaj rozgrywała się historia szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”. Miasto zachwyca niepowtarzalnym urokiem wąskich uliczek oraz średniowiecznymi zabytkami. Odwiedzając Weronę i poznając jej piękno, nie da się zaprzeczyć słowom z dzieła Williama Szekspira: „nie masz świata poza murami Werony”.

Odwiedzając Włochy koniecznie trzeba również posmakować specjałów tutejszej kuchni. Państwo kojarzone jest na całym świecie z wyśmienitą pizzą i spaghetti. Kuchnia włoska opiera się głównie na warzywach oraz dużej ilości przypraw takich jak: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn i pieprz. Oliwa, pomidory, cebula oraz czosnek są tu bardzo powszechnie stosowane. Będąc we Włoszech spróbować można wyśmienitego cannelloni, lasagne, tortellini, risotto, albo minestrone. Na deser pyszna panna cotta, tiramisu lub zabaglione.

Włochy są krajem, który potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów. Duża ilość zabytków i urokliwych miejsc jest naprawdę godna obejrzenia. Fascynujące krajobrazy i doskonała kuchnia skuszą niejednego .

Ambasada Włoch w Polsce

– adres: pl. Dąbrowskiego 6, 00-055 Warszawa
telefon: (22) 826 34 71
faks: (22) 827 85 07
e-mail: ambasciata.varsavia@esteri.it

Ambasada RP we Włoszech

– adres: Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
telefon: +39 06 362 04 200
faks: +39 06 3217895
e-mail: rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl