Norwegia

norwegia

Norwegia leży w północnej Europie i graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Jest to drugi najrzadziej zaludniony kraj w Europie. Większa część Norwegii położona jest w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, zaś północ kraju w strefie umiarkowanego chłodnego morskiego oraz subpolarnego. W niektórych miejscach śnieg utrzymuje się tu przez cały rok. Kraj podzielony jest na 5 regionów i 19 okręgów, które z kolei dzielą się jeszcze na gminy. Zgodnie z powszechnie panującą opinią, jest to jeden z najdroższych krajów Europy. Norwegię wybierają przede wszystkim miłośnicy pięknych krajobrazów, ze względu na rozciągające się na jej wybrzeżu fiordy.

Norwegia pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Norwegii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Norwegii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Norwegii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na norweski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • fiordy
 • lodowiec
 • Oslo
 • Bergen
 • Jotunheimen Nasjonalpark
 • Droga Atlantycka
 • Droga Trolli
 • Trondheim
 • Alesund
 • Geirangerfjord
 • Stavanger
 • półka skalna Preikestolen i kamień Kjerag
 • Trolltunga
 • Preikestolen

Norwegia jest jednym z najciekawszych widokowo krajów. Wszędzie panuje porządek i spokój, a ludzie są niezwykle mili. Głównym miastem jest stolica – Oslo. Dostrzeżemy tu wyjątkowe połączenie nowoczesnego miasta z piękną przyrodą. Miasto uważane jest za jedno z najdroższych na świecie. Położone jest w centrum Oslo Fjord, który z każdej strony otoczony jest lasami i wzniesieniami, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku. Większość atrakcji norweskiej stolicy mieści się w jej centrum i zwiedzający mogą dotrzeć do nich pieszo. W zasadzie tylko do niektórych miejsc trzeba się dostać przy pomocy komunikacji miejskiej (są to m.in. skocznia w Holmenkollen, Muzeum Kontiki, Muzeum Wikingów). W centrum zaś warto odwiedzić twierdzę Akerhus, Operę, Balet i Park Vigelanda.

Norwegia niezaprzeczalnie kojarzy się z fiordami. Najpopularniejszy jest Geirangerfjord. Jednym z ciekawych miejsc jest półka skalna Preikestolen oraz znajdujący się tam kamień Kjerag. Widoki są naprawdę niesamowite, a kamień, który utknął w szczelinie wieki temu robi imponujące wrażenie. Kolejnym punktem, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Norwegii jest Trolltunga, czyli Język Trolla. Jest to skała o charakterystycznym kształcie, znajdująca się 1100 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii przez turystów z całego świata.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest miasto Bergen. Uważane jest ono za bramę do norweskich fiordów. Co prawda jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc w Europie, jednak można tu poczuć niepowtarzalną atmosferę. Koniecznie trzeba zobaczyć charakterystyczny zespół drewnianej zabudowy na starówce zwanej Bryggen. Bergen jest miastem portowym i oczywiście znaleźć tu można słynny targ rybny pod gołym niebem – Fisketorget. Kupić tu możemy świeże ryby i owoce morza prosto z kutra. Ponadto do spróbowania są na przykład kanapki z mięsem renifera.

Są cuda natury, o których zobaczeniu marzy praktycznie każdy. Jednym z nich jest zorza polarna. Nazywana jest ona Aurora borealis i tworzy ją przecudna kolorowa poświata na nocnym niebie. Wywoływana jest przez burze magnetyczne. Zorza przyjmuje barwę czerwoną, zieloną, pomarańczową, żółtą, niebieską, fioletową i białą. Jest ona tu widoczna od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Norwegia jest idealnym miejscem do obserwowania tego pięknego zjawiska.

Trzeba pamiętać, że ceny w Norwegii są zdecydowanie wyższe, niż w Polsce. Obowiązującą walutą jest korona norweska, która w zależności od kursu kosztuje około 50 groszy. Przykładowo, za chleb zapłacić tu trzeba około 12zł, za hamburgera 15zł, za jogurt 8zł, a za piwo nawet 30zł (to wyjaśnia, dlaczego w Norwegii jest baaardzo mało sklepów monopolowych, Norwegom jest po prostu szkoda wydawać tak dużo pieniędzy na alkohol uśmiech ). Kuchnia norweska oparta jest przede wszystkim na rybach i mięsie (suszonym, wędzonym i solonym). Bardzo popularny jest tu sztokfisz, czyli dorsz suszony w słońcu.

Norwegia jest naprawdę fascynującym miejscem i z pewnością każdy, kto ją odwiedzi bez pamięci zakocha się w Skandynawii. Na pewno spełnieni tu będą wędkarze, grzybiarze, narciarze, fotografowie oraz osoby lubiące spędzać czas na łonie natury.

Ambasada Norwegii w Polsce

– adres: ul. Chopina 2 A, 00-559 Warszawa
telefon: (22) 696 40 30
faks: (22) 628 09 38
e-mail: emb.warsaw@mfa.no

Ambasada RP w Norwegii

– adres: Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
telefon: +47 24 11 08 50
faks: +47 22 44 48 39
e-mail: oslo.info@msz.gov.pl