Jordania

jordania

Jordania znajduje się na Bliskim Wschodzie i jest dość niewielkim państwem. Graniczy z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Kraj jest podzielony na dwanaście muhafaz i 52 nahia. Jordania jest jednym z najbezpieczniejszych dla turystów miejsc w tym regionie. Obywatele polscy, aby wjechać do Jordanii zobowiązani są do posiadania wizy. Najlepiej jest wybrać się tu wiosną lub jesienią, kiedy to jeszcze upały aż tak bardzo nie dokuczają. Jest to kraj bezkresnych pustyń i wielu architektonicznych zabytków.

Jordania pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Jordanii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Jordanii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Jordanii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na jordański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Petra
  • pustynia Wadi Rum
  • Amman
  • Droga Królewska
  • Dżerasz
  • rezerwat Dana
  • Akaba
  • Karak
  • Jerash

Zdecydowanym numerem jeden podczas wyprawy do Jordanii jest z pewnością Petra. Jest to starożytne miasto Nabatejczyków, które jest tu niewątpliwą atrakcją turystyczną. Nazwa tego miejsca w języku greckim oznacza skałę. Petra została wykuta właśnie w skale. Aby się tam dostać, trzeba najpierw przejść przez wąwóz As-Sik o długości kilometra. Jego ściany mają aż 80 metrów wysokości. Po przejściu wąwozu, pierwszym, co rzuca się w oczy jest wielki Skarbiec, który został wykuty w skale na początku I wieku naszej ery. Jest to grobowiec jednego z nabatejskich władców. Wiele budynków niestety uległo zniszczeniu z powodu trzęsień ziemi. Mimo tego, Petra znajduje się na liście Nowych Siedmiu Cudów Świata, która została utworzona w 2007 roku. Znajduje się tu ponad 500 wykutych w skale grobowców. Petra jest zdecydowanym NO#1 w Jordanii.

Będąc w Jordanii warto zdecydować się na choć krótki wypoczynek nad Morzem Martwym. Zasolenie tego morza jest tak duże, że można spokojnie unosić się na jego tafli bez obawy, że utoniemy. W tym miejscu poczujemy się trochę jak w luksusowym spa i będziemy mieli możliwość poobkładania się bogatym w minerały…błotem uśmiech. Ludzie z całego świata przyjeżdżają tutaj na kuracje. Podobno można się tu wyzbyć reumatyzmu, bezsenności, a nawet nadciśnienia.

Stolica Jordanii przez wiele osób uznawana jest za mało zachęcającą. Amman jest plątaniną wąskich uliczek, w których łatwo się zgubić. Jeśli jednak mamy na zwiedzanie więcej niż jeden dzień i nie planujemy skupić się jedynie na zabytkach, to jest to z pewnością godne uwagi miejsce. Warto zobaczyć na przykład usytuowaną na najwyższym wzgórzu miasta cytadelę Dżabal Al-Qala’at. Obecnie mieści się tu muzeum archeologiczne, a widok na miasto jest naprawdę zachwycający. Zdecydowanie warto wybrać się również na główną ulicę starego miasta – Al-Malek Talal. Znajduje się tu mnóstwo ulicznych straganów i sklepików. Można tu kupić przepyszne orzechy, przyprawy oraz świeże owoce i warzywa.

Kolejnym punktem wycieczki po Jordanii powinna być pustynia Wadi Rum, przez wiele osób uważana za najpiękniejszą pustynię świata. Wadi Rum nazywana jest również Doliną Księżycową. Poza piaskiem dostrzec tu można także przepiękne formacje skalne o przeróżnych kształtach i kolorach. Na tej pustyni prawo do zamieszkiwania i pracy mają jedynie Beduini. Wynajmują oni na przykład wielbłądy, na grzbietach których można podziwiać piękno Wadi Rum. Istnieje również możliwość wynajęcia noclegu w beduińskich namiotach i spędzenia nocy na pustyni. Naprawdę warto.

Jordania jest bardzo ciekawym krajem. Jednak przyjeżdżając tu trzeba pamiętać o zwyczajach panujących w tym miejscu. W czasie ramadanu nie powinno się spożywać potraw mięsnych, ani palić papierosów w miejscach publicznych. Należy również wziąć pod uwagę to, że nieodsłanianie ciała jest tu niezwykle istotne. Trzeba także jeść i przedstawiać się prawą ręką, gdyż lewa uważana jest za nieczystą.

Zdecydowanie warto tu przyjechać i poznać inną, ale jakże ciekawą kulturę oraz wiele zachwycających miejsc.

Ambasada RP w Jordanii

– adres: No 3 , Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St., P.O.Box 942050, Amman 11194
telefon: (+962 6) 551 25 93
faks: (+962 6) 551 25 95
e-mail: amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl