Wietnam

wietnam

Wietnam znajduje się w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Kraj ten graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Wietnam podzielony jest na prowincje, które z kolei dzielą się na dystrykty, miasta prowincjonalne i miasta. Państwo to słynie z upraw kawy, herbaty, ryżu, tytoniu i ananasów. Bardzo rozwinięty jest przemysł odzieżowy, obuwniczy i chemiczny. Krajobraz Wietnamu tworzą głównie dwie delty rzek: rzeki Czerwonej na północy oraz rzeki Mekong na południu. Długość linii wybrzeża to aż 3440km i znajduje się tu mnóstwo pięknych, dziewiczych plaż.

Wietnam pełny jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Wietnamie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Wietnamu, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Wietnamie kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na wietnamski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Hanoi
 • Ho Chi Minh City
 • Can Tho
 • wyspa Phu Quoc
 • Hoi An
 • prowincja Ninh Binh
 • Sapa
 • Ha Long – zatoka 1000 wysp
 • świątynie w My Son
 • Hue
 • DMZ

Wietnam z pewnością spodoba się osobom, które kochają Azję. Wietnamska Azja jest nieco pierwotna i dzika. Pasjonująca egzotyka i bardzo charakterystyczna dezorganizacja nadają temu krajowi niepowtarzalnego uroku. Wiele rzeczy jest tu zupełnie innych, niż wydawałoby się, że powinny być.

Miejscem, które trzeba poznać jest na pewno Hanoi. Miasto pełne jest głośnego zgiełku, wąskich uliczek i straganów, na których kupić można dosłownie wszystko. Do tego tysiące skuterów i niekończące się dźwięki klaksonów to tu codzienność. Turystom na każdym kroku ktoś chce coś zaoferować, coś sprzedać (i to często po mocno zawyżonych cenach!). Hanoi w całej Azji znane jest ze swoich tradycji kulinarnych. Na straganach można kupić dania zarówno z ryb i owoców morza, jak i psów, kotów, węży i szczurów.

Popularnym kierunkiem obieranym przez turystów jest niewielkie miasteczko Sapa. Jest ono położone wysoko w górach i swój urok zawdzięcza niezapomnianym widokom na tarasy ryżowe. W tej okolicy mieszka dużo mniejszości etnicznych, które żyją głównie z rolnictwa.

Miłośnicy historii z pewnością będą chcieli zobaczyć DMZ, czyli strefę zdemilitaryzowaną. Są tu długie kilometry podziemnych tuneli, w których w czasie wojny ukrywali się ludzie. W tych ciasnych i wąskich tunelach, często przez długie miesiące żyły całe rodziny. Przejście przez nie sprawia turystom wiele trudności z uwagi na to, że są one niezwykle klaustrofobiczne oraz ma się tu wrażenie braku powietrza, a temperatura nierzadko przekracza 40 stopni. Możemy tu na własnej skórze poczuć, jak trudno było Wietnamczykom podczas wojny.

Osoby, które chciałyby wypocząć w miejscu mniej zatłoczonym powinny wybrać wyspę Phu Quoc. Piękne, rajskie plaże, z czystym białym piaskiem i palmami kokosowymi dają niezapomniane wrażenia. A dla tych, którzy zastanawiali się „gdzie pieprz rośnie” mamy dobrą wiadomość – właśnie tutaj!  Na wyspie znajdziemy mnóstwo farm pieprzu. Phu Quoc słynie właśnie z czarnego pieprzu oraz z sosu rybnego nazywanego nuoc mam. Na wyspie razem z promieniami słońca można chłonąć ciekawą wietnamską kulturę.

Popularnym środkiem komunikacji w Wietnamie są motory xe om, czyli taksówki na dwóch kołach, które wynająć można w zasadzie za grosze. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to miejsce podróży o wysokim standardzie. Jeśli chodzi o kuchnię wietnamską, to jest ona bardzo zbliżona do chińskiej. Do gotowania używa się woka, a je się pałeczkami. Istotną różnicą pomiędzy kuchnią wietnamską a chińską jest to, że sos sojowy został tu zastąpiony przez sos rybny. Najpopularniejszymi potrawami w Wietnamie są: zupa Pho (rosół z makaronem z ciasta ryżowego), sajgonki (nazywane tu nemami) oraz wieprzowina z makaronem ryżowym. Wypić tu możemy doskonałą zieloną herbatę jaśminową, sok z trzciny cukrowej, albo napój z ptasich gniazd.

Wietnam jest miejscem, które naprawdę warto odwiedzić. Jak się okazuje można tu zobaczyć dużo więcej niż dżunglę, pola ryżowe i ludzi w spiczastych słomkowych kapeluszach. Kraj ten jest rajem dla fotografów oraz miłośników sztuki kulinarnej.

Ambasada Wietnamu w Polsce

– adres: ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa
telefon: (22) 651 60 98
faks: (22) 651 60 95
e-mail: vnemb.pl@mofa.gov.vn

Ambasada RP w Wietnamie

– adres: Hanoi, 3 Chua Mot Cot
telefon: +84438452027
faks: 0084 4 382 369 14
e-mail: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl