Argentyna

argentyna

Argentyna nazywana jest ojczyzną tanga, piłki nożnej oraz wołowiny. Kraj położony jest nad Oceanem Atlantyckim, w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Językiem urzędowym jest tu hiszpański, jednak mówi się również po walijsku. Geograficznie Argentyna dzieli się na dwa regiony: wschodni – nizinny (Nizina La Planty) oraz zachodni – wyżynny (Patagonia, pustynia Atacama i Andy). Środowisko naturalne jest bardzo zróżnicowane. Można tu zobaczyć zarówno pustynie, jak i lodowce, czy też żyzne pampy. Właśnie w tym kraju występują największe rozbieżności temperatur, które mogą wynosić nawet 80 stopni Celsjusza.

Argentyna pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Argentynie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Argentyny, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Argentynie kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na argentyński numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Buenos Aires
  • Wodospady Iguazu
  • Patagonia
  • Park Narodowy Los Glaciares
  • Mendoza
  • szczyt Fitz Roy
  • Cordoba
  • Rosairo
  • El Calafate

Argentyna jest idealnym miejscem dla miłośników futbolu, dobrego jedzenia, tańca oraz pięknych krajobrazów. Jest to drugi co do wielkości kraj w Ameryce Południowej, więc miejsc do zwiedzenia jest naprawdę dużo. Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy państwa, czyli Buenos Aires. Do głównych atrakcji tego miejsca zaliczyć można na pewno założony w 1580 roku plac Plaza de Mayo, który otoczony jest pięknymi dziewiętnastowiecznymi budowlami. Turyści bardzo lubią odwiedzać również Różowy Dom (Casa Rosada), który kiedyś był pałacem prezydenckim. Buenos Aires jest miastem ciągle tętniącym życiem, w którym nieustannie brzmią hipnotyzujące latynoskie rytmy. Można tu zarówno uczyć się słynnego argentyńskiego tanga, jak także robić zakupy na małych, klimatycznych targach, albo po prostu popijać doskonałą kawę (lub uwielbianą tu herbatę yerba mate) w jednej z wielu urokliwych knajpek.

Drugim co do wielkości miastem w Argentynie jest Cordoba. Położone jest ono u podnóża gór Sierra de Córdoba. Będąc w Cordobie koniecznie zobaczyć trzeba XVII-wieczną katedrę przy Plaza san Martin, która zachwyca swoją niesamowitą architekturą. Znajduje się tu również najstarszy uniwersytet w Ameryce Południowej, założony przez jezuitów w 1613 roku – Universidad Nacional de Córdoba.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Argentynie są wodospady Iguazu. Na rzece o tej samej nazwie tworzy się aż 275 wodospadów, które zostały nazwane przez Indian „Guarani”, czyli Wielka Woda. Wśród nich najbardziej wyróżniają się takie wodospady, jak: Dwóch Braci, A. Nuneza Cabezy da Vaca oraz osiemdziesięcio-metrowy nazwany Gardziel Diabła.

Na uwagę zasługuje również piękna i mistyczna kraina w Argentynie – Patagonia. Na jej terenie znajduje się między innymi Cieśnina Magellana, Wyżyna Patagońska i przylądek Horn. Jednak najwięcej turystów przyciągają tutaj wielkie lodowce (i najsłynniejszy z nich – Perito Moreno). Te piękne, miejscami błękitne płaty lodu oglądać można w Parku Narodowym Los Glaciares ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych, albo udając się na wyprawę statkiem wycieczkowym. Można stąd również wyruszyć na Antarktydę i zobaczyć na własne oczy pingwiny czy wieloryby.

Ambasada Argentyny w Polsce

– adres: ul. Brukselska 9, 03-973 Warszawa
telefon: (22) 617 60 28-29;
faks: (22) 617 71 62
e-mail: secons.epolo@home.pl

Ambasada RP w Argentynie

– adres: Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
telefon: +54 11 4808 1700
faks: +5411 4808 1701
e-mail: buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl