Ukraina leży we wschodniej Europie i graniczy z Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią i Rosją. Jest to kraj przede wszystkim kojarzący się ze stepami, rozległą przestrzenią, Karpatami i Morzem Czarnym. Jednak piękne krajobrazy i wiele historycznych zabytków nie zawsze rekompensuje to, że po Ukrainie nie jest łatwo się poruszać, a baza turystyczna nie jest dobrze rozwinięta, ze względu na to, że kraj ten w dalszym ciągu podnosi się ze swojej radzieckiej przeszłości.
Ukraina pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.
Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu na Ukrainie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić na Ukrainę, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.
W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić na Ukrainie kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na ukraiński numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.
Miejsca, które warto zobaczyć:
- Kijów
- Lwów
- Kamieniec Podolski
- Odessa
- Bukowina
- Czarnohora
- Krzemieniec
- Czarnobyl
- Berdyczów
Dla Polaków Ukraina stanowi głównie miejsce sentymentalnych podróży do miejsc, które niegdyś należały do naszego kraju. Wiele osób szuka tam swoich korzeni oraz wspomnień związanych ze swoimi przodkami. Jednak warto pamiętać, że nasz wschodni sąsiad to nie tylko same kresy, a także ogromny kraj, bezkresne stepy i bardzo duża różnorodność krajobrazów.
Podczas zwiedzania Ukrainy, punktem obowiązkowym powinna stać się stolica kraju, czyli Kijów. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak większe polskie miasta, z tym, że jakieś 15 lat temu (tyle, że jeżdżą tu dużo nowocześniejsze samochody, niż wtedy ). Kijów jest miastem kontrastów. Bardzo wyraźnie widać tu różnicę pomiędzy bogatą częścią społeczeństwa a tą żyjącą w zupełnej biedzie. Na ulicach można spotkać ludzi, którzy wyprzedają swój dobytek, albo na przykład sprzedają papierosy na sztuki, a z drugiej strony mijają ich zamożne osoby, w markowych samochodach i firmowych ubraniach. W mieście zobaczyć można zarówno kamienice w naprawdę opłakanym stanie, jak i ogromne bogate wille z basenami. Centralnym i najważniejszym punktem stolicy Ukrainy jest Majdan Nezałeżnosti, czyli Plac Niepodległości. Większości z nas zapewne kojarzy się on z tragicznymi wydarzeniami, które miały tu miejsce na przełomie 2013 i 2014 roku. Do tej pory widać tam ślady tego, co się działo. Można również obejrzeć zdjęcia upamiętniające tamten czas i ofiary tych krwawych wydarzeń, dużo zniczy i kwiatów. W Kijowie zobaczyć można monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, Sobór Mądrości Bożej oraz Złotą Bramę.
Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Ukrainie jest Lwów, nazywany większym bratem Krakowa. Polacy odwiedzają go zarówno ciągnięci sentymentem, jak i po prostu dlatego, że jest to naprawdę piękne miasto. Znajduje się on zaledwie 80 kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Mówi się, że każdy Polak powinien go odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zwiedzając niegdyś polski Lwów, warto wybrać się na przykład na Stare Miasto. Wokół głównego placu – rynku lwowskiego wznoszą się 44 kamienice, z których każda jest zupełnie inna od pozostałych. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest Cmentarz Łyczakowski, czyli nekropolia elity narodu polskiego. Jest on jednym z najstarszych polskich cmentarzy, został założony w 1786 roku. Znajdują się tu mogiły wielu przedstawicieli nauki, sztuki, literatury, polityki oraz uczestników walk o kraj (m.in. grób Marii Konopnickiej i Artura Grottgera). Następną ważną nekropolią jest Cmentarz Obrońców Lwowa, czyli tak zwany Cmentarz Orląt. Jest to miejsce spoczynku wielu młodych ludzi, którzy oddali życie na wolność Polski. Spoczywa tu bardzo wielu młodych chłopców, którzy zginęli bohatersko podczas walk – nazywani są oni Orlętami Lwowskimi.
Na Ukrainie znajduje się również kraina owiana legendą – Czarnobyl. W ubiegłym stuleciu doszło tutaj do wybuchu reaktora elektrowni atomowej i ogromnego skażenia środowiska. Obecnie są już organizowane wycieczki i można z bliska przyjrzeć się temu miejscu. Podobno poziom radiacji spadł już na bezpieczny poziom i przebywanie w strefie czarnobylskiej nie jest już zagrożeniem dla życia i zdrowia. Ogromne wrażenie sprawia widok opuszczonego w pośpiechu miasta. Prypeć i Czarnobyl są to miejsca bardzo przygnębiające, jednak przyciągają i fascynują coraz większą liczbę osób.
Kuchnia ukraińska opiera się głównie na potrawach z mąki, popularne są pierogi zwane pielmieni. Słynne dania to barszcz ukraiński, kotlet po kijowsku, bliny i kapuśniak zaporoski.
Ukraina jest pięknym krajem, z wieloma zabytkami i ciekawymi miejscami. Warto tu przyjechać i poznać bliżej miejsce, które w części było kiedyś polskie.
Ambasada Ukrainy w Polsce
– adres: al. Jana Chrystiana Szucha 7, 00-580 Warszawa
– telefon: (22) 629 34 46
– faks: (22) 629 81 03
– e-mail: emb_pl@mfa.gov.ua
Ambasada RP na Ukrainie
– adres: Kijów, Jarosławiw Wał 12, 01901
– telefon: +38 044 2300700
– faks: +38 044 2706336
– e-mail: kijow.amb.sekretariat@msz.gov.pl