Sri Lanka

sri lanka

Sri Lanka do 1972 roku znana była pod nazwą Cejlon. Kraj nazywany jest również „Perłą Oceanu Indyjskiego”. Sri Lanka znajduje się na południu Azji, na wyspie Cejlon, w strefie klimatu równikowego. Kraj podzielony jest na 25 dystryktów oraz 9 prowincji. Powierzchnia to około 1/5 obszaru Polski. Mieszkają tu głównie buddyści, hinduiści, chrześcijanie i muzułmanie. Jak się okazuje, Polacy często pomijają ten kierunek w swoich wakacyjnych planach, głównie ze względu na wysokie ceny wycieczek zorganizowanych oraz fakt, że na Sri Lance turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta.

Sri Lanka pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu na Sri Lance jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Sri Lanki, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy na Sri Lance kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na lankijski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • plantacje herbaty w Hill Country
 • Mirissa
 • Nilaveli
 • park Yala
 • park Uda Walawe
 • przepaść „Koniec Świata” w parku Horton Plains
 • Kandy (Świątynia Zęba Buddy)
 • Dambulla – Rock Temple
 • Sigiriya
 • Beruwela
 • Kolombo
 • ruiny Anuradapury
 • Adam’s Peak
 • kopalnia szafirów w Ratnapurze

Sri Lanka kusi przede wszystkim pięknymi, szerokimi, piaszczystymi plażami. Fani wypoczywania na gorących plażach z pewnością będą zachwyceni. Fakt, że jest tu duża przestrzeń i brak tłumów powinien być dodatkowym plusem. Kolejnym atutem tego miejsca są ceny, które należą do jednych z najniższych w całej Azji. Oczywiście, w typowo turystycznych kurortach zdarza się, że trzeba za coś przepłacić, ale generalnie na Sri Lance jest dosyć tanio – niskie ceny noclegów, jedzenia oraz transportu publicznego. Warto się targować, bo ostateczna cena może się okazać naprawdę niewysoka.

Fani pięknych krajobrazów również powinni być zachwyceni. Na Sri Lance można podziwiać góry, piękne lasy tropikalne, wodospady oraz niekończące się pola plantacji herbaty. Miejsce to słynie z doskonałej herbaty, która do tej pory jest tu zbierana ręcznie. Plantacje można oglądać zarówno z okien pociągu, jak także istnieje możliwość odwiedzenia fabryki Dambatenne Tea Factory na szczycie Lipton’s Seat.

Sporo kontrowersji wzbudza zaś Pinnawala Elephant Orphanage, czyli sierociniec dla słoni. Generalnie jest on uznawany za atrakcję nr 1 na Sri Lance, jednak nie wszyscy są zdania, że słonie są tam odpowiednio dobrze traktowane. Zwierzęta zostały przeniesione do tego miejsca, by prowadzić bezpieczny i regularny tryb życia (kąpiel w rzece, jedzenie, spacer, odpoczynek).

Wielu odwiedzających Sri Lankę wybiera się również na pielgrzymkę na Adam’s Peak. Góra ta słynie z trójkątnego cienia, który o wschodzie słońca rzuca na chmury wiszące poniżej. O poranku odbywa się tu ceremonia religijna przy dźwiękach bębnów. Trzeba pamiętać o tym, by wyjść odpowiednio wcześniej, tak, aby zobaczyć na wierzchołku pierwsze promienie słońca.

Będąc na Sri Lance koniecznie spróbować trzeba tutejszej kuchni. Jak się okazuje, należy ona do najbardziej ostrych na świecie. Oparta jest głównie na ryżu oraz curry. Ponadto, na wszystkich lankijskich straganach spróbować można pasztecików z nadzieniem oraz ryżowych ciasteczek.

Jest to bardzo piękne miejsce, w którym na uwagę zasługują zarówno piękne, gorące plaże, krystalicznie czysta woda, rafy koralowe i zachwycające krajobrazy. Sri Lanka jest niezwykłą wyspą, która zapewni mnóstwo wrażeń, a spędzony tu czas pozostanie niezapomnianą przygodą.

Ambasada Sri Lanki w Polsce

– adres: ul. Niedźwiedzia 2C, 02-737 Warszawa
telefon: (22) 853 88 96-97
faks: (22) 843 53 48
e-mail: lankaemb@medianet.pl