Stany Zjednoczone Ameryki – USA

stany_zjednoczone

Stany Zjednoczone Ameryki znajdują się w Ameryce Północnej i graniczą z Kanadą oraz Meksykiem. Stany Zjednoczone składają się z części kontynentalnej, ze stanu Alaska oraz z archipelagu Wysp Hawajskich. USA składają się z 50 stanów oraz z Dystryktu Kolumbii. Jest to bardzo rozległy kraj, dlatego zwiedzanie zwykle zajmuje dużo czasu ze względu na duże odległości. Niestety trudno jest dotrzeć do wszystkich godnych uwagi miejsc, gdyż jest to jedno z największych państw świata.

Polacy, którzy chcieliby wybrać się do USA muszą pamiętać o tym, że aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie ważnej wizy. Wnioski można składać za pośrednictwem internetu, a wizy wydawane są w Warszawie i Krakowie.

Stany Zjednoczone pełne są niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w USA jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do USA, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w USA kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na amerykański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Nowy Jork
 • Waszyngton
 • Wielki Kanion
 • Park Narodowy Yellowstone
 • Las Vegas
 • San Francisco
 • Miami
 • Alaska
 • Chicago
 • wodospad Niagara
 • Dolina Monumentów
 • Route 66

Jednym z najbardziej znanych miast w Stanach Zjednoczonych jest Nowy Jork. Mówi się, że być w USA i nie zobaczyć NYC to tak jak być w Egipcie i nie zobaczyć słynnych piramid. Nowy Jork, czyli miasto, które nigdy nie zasypia oferuje wszystkim niezliczoną ilość rozrywek i wrażeń. Będąc tu koniecznie trzeba przejechać się żółtą taksówką, zobaczyć wielką Statuę Wolności oraz odwiedzić Manhattan i Times Square. Nowy Jork jest stolicą mody, biznesu oraz sztuki. Niezwykle ciekawe miasto, które z pewnością zapewni niezapomniane wrażenia.

Kolejnym punktem podczas wycieczki po USA powinno być jedno z najsłynniejszych miast świata, czyli położone w Nevadzie – Las Vegas. Wybudowane na środku pustyni, każdego roku niczym magnes przyciąga całe rzesze rządnych wrażeń turystów. Las Vegas jest stolicą światowego hazardu, dlatego też nazywane jest „Miastem Grzechu”. Znajduje się tu niezliczona ilość kasyn, luksusowych hoteli i restauracji. Słynna ulica Las Vegas Strip skupia w sobie najlepsze kasyna oraz atrakcje tylko dla dorosłych. W tym barwnym mieście często występują światowej sławy gwiazdy, takie jak Celine Dion czy U2.

Najbardziej znaną atrakcją przyrodniczą w Stanach Zjednoczonych jest Wielki Kanion. Został on stworzony przez płynącą w nim rzekę Colorado. Wielki Kanion ma długość 446 kilometrów i jest głęboki na ponad 1800 metrów. Widoki zapierają dech w piersiach, koniecznie trzeba to zobaczyć na własne oczy. Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić również najstarszy park narodowy na świecie – Yellowstone. Podziwiać tu można strzelające w niebo gorącą wodą gejzery, wulkany błotne, jeziora, lasy. Żyją tu między innymi niedźwiedzie Grizzly, kojoty i bizony. Innym miejscem, które zachwyca dziewiczą przyrodą jest Alaska. Olbrzymie połacie tego stanu są w zasadzie nietknięte przez człowieka. Alaska jest bardzo często wybierana przez miłośników biwakowania, wędkowania i polowań. Kojarzona jest ona również z poszukiwaczami złota, gdyż ogromne złoża tego kruszcu znajdują się właśnie tutaj. Wiele osób do tej pory spędza długie godziny na mozolnym wypłukiwaniu piasku w poszukiwaniu złotych drobinek.

Kolejnym punktem kojarzonym ze Stanami Zjednoczonymi jest słynna droga – Route 66. Została otwarta w 1926 roku. Najpopularniejsza droga w USA, jest inspiracją dla wielu artystów. Na jej poboczach usytuowane są knajpy z szafami grającymi muzykę Elvisa Presley’a. Idealnie oddaje klimat starej Ameryki.

Osoby chcące wypocząć na gorących plażach powinny wybrać się na przykład do Miami albo Kalifornii. Niesamowite wrażenia gwarantowane.

Jeśli chodzi o kuchnię amerykańską, jest ona mieszanką potraw popularnych w różnych regionach tego kraju. W USA zjeść możemy na przykład pyszne apple pie, brownies oraz oczywiście popularne na całym świecie hamburgery, hot-dogi i popcorn. Styl amerykańskiego jedzenia rozpowszechnił się po wszystkich kontynentach. W zasadzie w każdym kraju zjeść można fast food czy dania z grilla.

Stany Zjednoczone oferują niezliczoną ilość atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających podróżników.

 

Ambasada USA w Polsce

– adres: al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
telefon: (22) 504 20 00
faks: (22) 504 26 88
e-mail: publicwrw@state.gov

Ambasada RP w USA

– adres: Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
telefon: +1 202 499 1700
faks: 202 328-6271
e-mail: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl