Kanada

kanada

Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej i otoczona jest przez 3 oceany: Ocean Atlantycki, Oceanu Spokojny i Arktyczny. Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi na południu i północnym zachodzie. Jest drugim pod względem wielkości krajem na świecie. Obowiązującymi językami urzędowymi są tu angielski i francuski. Kanada jest federacją 10 prowincji (Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda, Quebec, Saskatchewan)  oraz 3 terytoriów (Nunavut, Terytoria Północno-Zachodnie i Jukon).

Kanada pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Kanadzie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Kanady, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Kanadzie kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na kanadyjski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Toronto
 • Calgary
 • Winnipeg
 • Quebec
 • Vancouver
 • wodospad Niagara
 • Montreal
 • Góry Skaliste
 • Park Narodowy Nahanni
 • Kanał Rideau
 • Ottawa
 • Rzeka św. Wawrzyńca

Najbardziej znaną prowincją Kanady jest Ontario. To tutaj znajduje się stolica tego kraju (Ottawa) oraz największe miasto – Toronto. Bez wątpienia, najpopularniejszą atrakcją turystyczną tego regionu jest znajdujący się przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi wodospad Niagara. Ma on prawie 800 metrów szerokości i 50 metrów wysokości i robi na turystach naprawdę ogromne wrażenie. Wodospad Niagara tworzy rzeka o tej samej nazwie, która płynie z jeziora Erie do jeziora Ontario. Z kolei zwiedzając Toronto koniecznie zobaczyć trzeba CN Tower, która do niedawna była najwyższą budowlą na świecie. Ponadto, można tu zwiedzić Casa Loma, czyli śliczny neogotycki zamek oraz Królewskie Muzeum Ontario (największe muzeum w Kanadzie).

Miłośnicy przyrody z pewnością będą zachwyceni, gdy zobaczą znajdujące się w Kanadzie Góry Skaliste. Stanowią one część Kordylierów i rozciągają się na odległości 3200 kilometrów. Spotkać tu można takie zwierzęta jak: ryś, niedźwiedź grizzly, puma, rosomak, owca kanadyjska czy orzeł przedni. Znajdziemy tutaj także drugi co do wielkości wodospad w Kanadzie – Takakkaw.

Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić będąc w Kanadzie jest Vancouver. Znajduje się ono w prowincji Kolumbia Brytyjska. W Vancouver koniecznie trzeba pójść do największego parku w mieście, czyli Parku Stanleya. Wiele osób uważa, że właśnie tu można oglądać najpiękniejsze zachody słońca w całej Kanadzie. W parku tym mieści się również Vancouver Aquarium, które jest jedną z największych atrakcji miasta. Podziwiać tu można aż ponad 70 tysięcy zwierząt (na przykład wieloryby, delfiny pacyficzne, lwy morskie i żółwie). Warto zobaczyć również Most Wiszący Capilano, który ma 137 metrów długości i zwieszony jest na wysokości 70 metrów. Przejście mostem zapewnia niezapomniane wrażenia i piękne widoki.

Kuchnia kanadyjska wiele czerpie z kultury etnicznej. Głównym składnikiem dań jest słynny na cały świat syrop klonowy. Można tu zjeść na przykład naleśniki z syropem klonowym, żeberka z syropem klonowym, albo gruszki z syropem klonowym. Opcji jest naprawdę wiele, a wszystkie równie smaczne. Innymi daniami kuchni kanadyjskiej jest zupa z dzikim ryżem i grochówka kanadyjska.

Kanada charakteryzuje się przede wszystkim piękną i czystą przyrodą. Bardzo duża ilość parków narodowych oraz rezerwatów przyrody sprawia, że turystyka jest tu doskonale rozwinięta. Fani sportu również znajdą tutaj coś dla siebie. Chodzi mianowicie o słynny na całym świecie sport narodowy Kanady – hokej (NHL).  Popularny jest również baseball i koszykówka. Kanadę warto odwiedzić w zasadzie podczas każdej pory roku. Wiosną, latem i jesienią zachwycą nas piękne krajobrazy, a zimą z powodzeniem uprawiać można sporty zimowe.

Ambasada Kanady w Polsce

– adres: ul. Matejki 1/5, 00-481 Warszawa
telefon: (22) 584 31 00
faks: (22) 584 31 90
e-mail: wsaw@international.gc.ca

Ambasada RP w Kanadzie

– adres: Ottawa, 443 Daly Avenue, K1N 6H3
telefon: +1 613 7890468
faks: +1 613 7891218
e-mail: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl