Namibia

namibia

Namibia położona jest w południowo-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Kraj graniczy z Angolą, Botswaną, Republiką Południowej Afryki i Zambią. Panuje tu klimat zwrotnikowy. Państwo podzielone jest na 14 regionów oraz 112 okręgów, a językiem urzędowym jest tu angielski. Namibia jest ponad 2,5 raza większa od Polski. Jest to kraj głównie pustynny, a w niektórych miejscach deszcz pada tu jedynie kilka razy w roku. Jednakże można podziwiać tu niezwykłą różnorodność – liczne parki narodowe, niekończące się pustynie, skaliste szczyty, plaże z rubinami, a nawet bagna i rzeki.

Namibia pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Namibii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Namibii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Namibii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na namibijski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Park Narodowy Etosha
  • Przylądek Krzyża (Cape Cross)
  • Pustynia Namib
  • Wydmy Sossusvlci
  • Windhoek
  • Kanion rzeki Fish
  • Swakopmund
  • Wybrzeże Szkieletowe
  • pustynia Kalahari

Urok Namibii kryje się w jej wielkości oraz w tym, że tereny te są słabo zaludnione. Ponadto, niezwykła różnorodność geograficzna oraz bogactwo fauny charakterystycznej dla Afryki zachwyci niejednego turystę. Do Namibii najłatwiej dostać się samolotem. Niestety bilety lotnicze są przeważnie bardzo drogie, a promocje nie trafiają się prawie wcale. Oferty wycieczek przedstawiane przez biura podróży również są bardzo drogie, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie zwiedzania na własną rękę (i to najlepiej wypożyczonym samochodem). Trzeba pamiętać jednak o tym, że miasta rozlokowane są tu w bardzo dużych odległościach od siebie i aby przemieścić się z jednego do drugiego, często trzeba pokonać wiele kilometrów dróg. W zasadzie jednak każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Do dyspozycji turystów są zarówno luksusowe lodge, przygody na safari, pływanie kajakiem po oceanie, a także wspinaczka w górach. Nikt nie będzie się tu nudził.

Jeden z najefektowniejszych widoków w Namibii zobaczyć można w Kanionie rzeki Fish. Jest to drugi co do wielkości kanion świata. Kolejnym ważnym punktem w podróży po tym kraju powinno być Sossusvlei, gdzie znajdują się ogromne czerwone wydmy. Przed wieloma milionami lat były to góry, które teraz pozostały jedynie wydmami. Niektóre z ich jednak mają aż po 300 metrów wysokości i wyglądają naprawdę imponująco. Miejsce to robi na wszystkich ogromne wrażenie. Lepiej jednak nie chodzić po nich bosymi stopami, gdyż w ciągu dnia temperatura piasku może osiągnąć nawet…80 stopni!

Godne uwagi jest również Wybrzeże Szkieletowe. Jest to wąski pas wybrzeża na północy kraju. W dawnych czasach często pojawiali się tu portugalscy żeglarze. Jednak z uwagi na bardzo silne prądy morskie, fale oraz nieprzewidywalne płycizny, wiele statków tonęło. Dlatego też zobaczyć tu można sporą ilość wraków, a wybrzeże nosi nazwę Szkieletowe. Został tu utworzony park narodowy, do którego wstęp jest limitowany.

Tradycyjnym posiłkiem w Namibii jest barbecue z kurczaka, nazywane braai. Zjeść tu można również świeże ryby i owoce morza prosto z Oceanu Atlantyckiego. Bardzo popularne są również T-bone steki z wołowiny. Można tu dostać także steki z krokodyla, albo strusia. Żywność w Namibii jest bardzo zdrowa i bez konserwantów. Na pamiątkę zaś warto sobie tutaj kupić kamienie szlachetne i półszlachetne, wyroby koszykarskie oraz rękodzieło lokalnych plemion.

Namibia jest idealnym miejscem dla osób, które lubią bliski kontakt z naturą, noclegi na pustyni, niepowtarzalne krajobrazy oraz off-road (bo panują tu naprawdę doskonałe warunki do jazdy samochodem terenowym po niesamowitych bezdrożach).