Malezja

malezja

Malezja położona jest w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Malajskim oraz wyspie Borneo (oba terytoria oddzielone są Morzem Południowochińskim). Graniczy z Tajlandią, Singapurem, Brunei i Indonezją. Kraj podzielony jest na 13 stanów (w tym trzy terytoria federalne oraz 9 sułtanatów). Malezja jest idealnym miejscem zarówno dla osób, które lubią odpoczywać leżąc na plaży, takich, które wolą aktywny wypoczynek, kochają zwiedzanie i poznawanie historii oraz tych, którzy lubią przebywać na łonie natury.

Malezja pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Malezji jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Malezji, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Malezji kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na malezyjski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zwiedzić:

  • Kuala Lumpur
  • Wyspy Perhentian
  • Cameron Highlands
  • Penang
  • Melakka
  • Park Narodowy Taman Negara
  • Malacca
  • Wyspa Redang
  • Wyspa Borneo

Zwiedzanie Malezji warto rozpocząć od jej ciekawej stolicy, czyli Kuala Lumpur. Przenikają się tutaj trzy kultury: malezyjska, indyjska i chińska. Ruch uliczny w tym mieście niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Wszędzie otaczają nas trąbiące samochody, autobusy i skutery, które jak się okazuje wcale nie zwracają uwagi na sygnalizację świetlną. Można sobie do tego wszystkiego dodać pieszych, którzy starają się przejść na drugą stronę kilkupasmowej jezdni uśmiech. Będąc w Kuala Lumpur koniecznie trzeba obejrzeć wizytówkę miasta, czyli wieże Petronas Twin Towers. Można na przykład wjechać na taras widokowy (cena ok. 80zł) i podziwiać panoramę malezyjskiej stolicy. Równie imponująco wieże prezentują się z dołu, szczególnie w nocy, gdy są pięknie oświetlone. W Kuala Lumpur zobaczyć trzeba również świątynię Thean Hou, meczet narodowy oraz dzielnicę Little India.

Kolejnym punktem wyprawy po pięknej Malezji powinno być Cameron Highlands. Znajduje się ono na północy kraju, dosyć wysoko, dlatego jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie trzeba się trochę cieplej ubrać. Podziwiać tu można niesamowite połacie pól herbaty, truskawek oraz warzyw. Takie widoki z pewnością spodobają się nie tylko fanom pięknych krajobrazów. Soczystozielone pola herbaty robią przeogromne wrażenie.

Następnym przystankiem może być miasto Penang. Z racji tego, iż mieszka tu sporo mniejszości chińskiej, architektura i klimat miasta jest zdecydowanie w tym stylu. Na uwagę zasługuje starówka (Georgetown), drewniany port oraz imponująca chińska świątynia Kek Lok Si.

Jeśli chodzi o malezyjską kuchnię, to opiera się ona głównie na pikantnych przyprawach (nr 1 to curry), mięsie drobiowym, ryżu oraz makaronie ryżowym. Mówi się, że Malezja to ojczyzna fusion. Widoczne są tu wpływy kuchni indyjskiej i chińskiej. Na ulicznych straganach kupić można świetne produkty i dania. Bardzo popularna jest tu laksa, czyli zupa warzywna albo rybna. Innym znanym daniem jest char kway teow, czyli smażony makaron ryżowy z jajkiem, krewetkami, mięsem wieprzowym, kiełkami oraz oczywiście pikantnym sosem. Koniecznie trzeba zjeść też satay, czyli szaszłyki z mięsa drobiowego, wołowiny i baraniny z pysznym sosem z orzeszków ziemnych.

Malezja jest niezwykle ciekawym krajem, w którym można doskonale wypocząć, zwiedzić świetne miejsca i posmakować doskonałej kuchni. Pozytywne wrażenia gwarantowane! 🙂
Ambasada Malezji w Polsce

– adres: ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa
telefon: (22) 617 31 44, 617 44 13
faks: (22) 617 62 56, 616 05 90
e-mail: mwwarsaw@poczta.neostrada.pl

Ambasada RP w Malezji

– adres: Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
telefon: +60 3 2161 0780
faks: +60 3 2164 9924
e-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl