Rosja

rosja

Rosja jest największym państwem na świecie. Jej terytorium rozciąga się od wschodniej Europy, przez północną Azję, aż po Ocean Spokojny. Gospodarka rosyjska należy do największych na świecie, ponadto, kraj ten posiada największe zasoby naturalne oraz źródła energii. Rosja graniczy z: Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną, Litwą oraz Polską. W skład Federacji Rosyjskiej wchodzą obwody, republiki, kraje, miasta wydzielone, obwód autonomiczny oraz okręgi autonomiczne. Ogromny obszar tego państwa obejmuje niemal wszystkie strefy klimatyczne. Kraj ten posiada niezwykle bogatą historię oraz stanowi prawdziwą mieszankę kulturową.

Rosja pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Rosji jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Rosji, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Rosji kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na rosyjski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Moskwa
 • Sankt Petersburg
 • Jarosław nad Wołgą
 • Irkuck
 • Siewierobajkalsk
 • Bajkał
 • Nowogród Wielki
 • Kazań
 • Ałtaj
 • Kamczatka
 • Kiży
 • Wyspa Olchon

Ze względu na rozległy obszar, bogaty w ciekawe miejsca i zabytki, Rosja mogłaby stać się jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Niestety biorąc pod uwagę słabo rozwiniętą infrastrukturę oraz komunistyczną przeszłość wiele osób pomija ten kraj podczas swoich podróży. Tym, co najbardziej rzuca się w oczy podczas zwiedzania Rosji są różnice w zamożności poszczególnych regionów. Z jednej strony mamy niezwykle bogate miasta, takie jak Moskwa, czy Sankt Petersburg, gdzie kupić można w zasadzie wszystko (i to w jakich zawrotnych cenach!) aż po bardzo biedne części kraju, takie jak Ural czy Kamczatka. Tam niestety życie do tej pory toczy się tak, jak przed setkami lat.

Zwiedzając Rosję oczywiście jak najbardziej warto wybrać się do jej pięknej stolicy, czyli Moskwy. Jest to główny ośrodek kultury rosyjskiej. Mieszka tu ponad 10 milionów osób i nieprawdą jest, że nie ma tu nic do oglądania oraz, że drogi są w kiepskim stanie, a w sklepach nie dostaniemy niczego oprócz wódki i ogórków w słoikach. Jak się okazuje, Moskwa jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Choć jak wszędzie dostrzeżemy tu kontrasty. Pierwsze kroki każdego z turystów odwiedzających stolicę Rosji z pewnością będą skierowane na Plac Czerwony. Często mówi się o nim, że symbolizuje on Rosję – wielką, przestrzenną, a budynki przy nim usytuowane robią duże wrażenie. Można tu zobaczyć imponujący zabytkowy Kreml. Na przeciwko znajdziemy nowoczesne centrum handlowe, w którym kupić można rzeczy od znanych światowych projektantów, takich jak Dior, Chanel, czy Calvin Klein. Warto zobaczyć także cerkiew Wasyla Błogosławionego. Widok dziesięciu kolorowych kopuł, pięknie oświetlonych w nocy, przenosi nas w naprawdę bajkowy klimat. Będąc na Placu Czerwonym nie wolno pominąć także odwiedzenia mauzoleum Lenina. Jego ciało spoczywa w szklanym sarkofagu. Do mauzoleum nie można wchodzić z torebkami, plecakami, ani aparatami fotograficznymi. Leżący tam już od ponad 80 lat Lenin wygląda niestety jak żywy. Moskwę zwiedzać można korzystając z rozwiniętej sieci metra. Kursuje ono codziennie od 6:00 rano do 1:00 w nocy. Każda ze stacji moskiewskiego metra zaskakuje przepychem. Możemy zobaczyć tam piękne, zdobione żyrandole, rzeźby i marmury. Bilet kosztuje 20 rubli, czyli około 2 złote.

Miejscem kojarzącym się z Rosją jest z pewnością jezioro Bajkał. Jest to jedno z najciekawszych miejsc na kuli ziemskiej. Jezioro jest najgłębsze na świecie, jak także stanowi największy zbiornik wody pitnej. Długość Bajkału to aż 636km, zaś szerokość wynosi od 25 do 80 kilometrów. Z każdej strony jezioro otoczone jest przez góry. Tafla wody od jesieni do wiosny jest zamarznięta, dzięki czemu po jeziorze jeżdżą samochody, znacznie skracając sobie drogę. Woda w najgłębszym jeziorze świata jest tak przezroczysta, że dno dostrzec można nawet na głębokości 40 metrów!

Jednym z najpiękniejszych regionów Rosji jest rozciągający się na 1000 kilometrów półwysep Kamczatka. Znajduje się tutaj około dwustu wulkanów. Niektóre z nich od dawna porośnięte są już trawą, inne zaś wciąż są aktywne. Pola lawy, które otaczają te wulkany bardzo przypominają powierzchnię Księżyca.

Będąc w Rosji warto skorzystać z najdłuższej linii kolejowej na świecie – kolei transsyberyjskiej. Prowadzi ona z Moskwy do Władywostoku. Przekracza 8 stref czasowych, a jej długość to prawie 9300 kilometrów. Dzięki kolei transsyberyjskiej można odbyć niezwykle interesującą podróż przez różne kultury. Pociąg mija zarówno gęsto zaludnione tereny, jak i zupełnie niezamieszkałe bezludzia. Każdego dnia robiony jest przynajmniej jeden dłuższy przystanek (około półgodzinny), podczas którego można wysiąść, obejrzeć miejsce, w którym się aktualnie znajduje, albo coś zjeść. Warto jednak pilnować odjazdu, gdyż często pociąg rusza zupełnie niespodziewanie i można zostać na dworcu .

Jeśli chodzi o to, co warto sobie kupić będąc w Rosji, to możliwości jest naprawdę wiele. Turyści przeważnie wybierają kawior, futrzane czapki, samowary, porcelanę, bursztyn, matrioszki oraz wódkę. Jeśli chodzi o rosyjską kuchnię, to można tu zjeść słynną zupę solankę, pielmieni (rosyjskie pierożki z Syberii), kulebiak i bliny.

Wybierając się do Rosji, warto pamiętać, że aby przekroczyć granicę potrzebna nam będzie wiza oraz paszport.

Rosja jest bardzo ciekawym miejscem, które łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Można tu znaleźć wszystko, bogate pałace, sztukę sakralną, piękną przyrodę.

Ambasada Rosji w Polsce

– adres: ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa
telefon: (22) 621 34 53
faks: (22) 625 30 16
e-mail: rusemb_poland@mail.ru

Ambasada RP w Rosji

– adres: Moskwa, Klimaszkina 4, 115127
telefon: +7495 2311500
faks: +7 495 231 1505
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl