Kostaryka

kostaryka

Kostaryka, po hiszpańsku Costa Rica, oznacza „bogate wybrzeże”. Kraj ten położony jest w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy jedynie z Nikaraguą i Panamą. Znajduje się tu sporo wulkanów z uwagi na to, iż tereny te są bardzo aktywne sejsmicznie. Kostaryka podzielona jest na 7 prowincji. Państwo to ma renomę najbezpieczniejszego kraju w Ameryce Środkowej i Południowej. Ludzie tu mieszkający uznawani są za najszczęśliwszych na świecie. Wygląda na to, że naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

Kostaryka pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Kostaryce jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Kostaryki, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Kostaryce kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na kostarykański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Cartago
 • Puntarenas
 • Heredia
 • Alajuela
 • Narodowy Park Wyspy Kokosowej
 • Arenal Volcano
 • Muzeum Złota
 • Park Narodowy Manuel Antonio
 • San Jose
 • Tamarindo
 • Limon
 • Wyspa Tortuga

Kostaryka mimo tego, że jest całkiem niewielkim krajem, jest w stanie zaoferować bardzo wiele turystom. Znajdziemy tu zarówno piękne, piaszczyste plaże, rafy koralowe, dziką dżunglę oraz aktywne wulkany.

Większość turystów zaczyna swoją przygodę z Kostaryką w stolicy, czyli San Jose. Jest to największe miasto w kraju i z uwagi na to, że jest położone w centrum, stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek w inne rejony. Znajdziemy tu wiele ciekawych zabytków, muzea, Teatr Narodowy oraz Zoo Simona Bolivara.

Poprzednią stolicą Kostaryki było położone w odległości 15km od San Jose, Cartago. Lokalizacja miasta nie jest jednak zbyt szczęśliwa, gdyż już kilka razy padło ono ofiarą niebezpiecznych trzęsień ziemi. Najbardziej znanym z zabytków w Cartago jest Bazylika Los Angeles. Według legendy, w XVII wieku pojawiła się tu kamienna figura Matki Boskiej. To właśnie w tym miejscu została wybudowana bazylika.

Kolejnym ciekawym miejscem jest miasto Heredia. Słynie ono przede wszystkim z dwóch rzeczy: plantacji kawy i kwiatów. Znajduje się tu również Wulkan Brava. Koniecznie trzeba zobaczyć również Narodowy Park Wyspy Kokosowej. Jest to prawdopodobnie największa bezludna wyspa na świecie. Znajduje się około 500km od wybrzeży Kostaryki. Obejrzeć tu można niespotykane gatunki roślin i zwierząt. Trzeba pamiętać o tym, że turyści nie mogą nocować na wyspie, a wszystko co robią jest monitorowane przez strażników parku. Z Kostaryką kojarzą się również wulkany. Najpopularniejszy z nich – Arenal Volcano sprawia mieszkańcom tego kraju sporo kłopotów. Od lat siedemdziesiątych następują jego ciągłe erupcje. Jest to wielka, ale i niebezpieczna atrakcja turystyczna.

Do najbardziej typowych dań kuchni kostarykańskiej zaliczyć można na pewno Gallo Pinto. Jest to potrawa składająca się z zasmażanej mieszanki czarnej fasoli, jajek, ryżu oraz awokado. Zjemy tu również pyszne picadillo, czyli gulasz ze smażonego mięsa i warzyw oraz sopa negra – krem z fasoli.

Kostaryka jest niezwykle ciekawym krajem. Można tu zarówno doskonale wypocząć, jak i przeżyć niezapomniane przygody.

Ambasada RP w Kostaryce

– adres: San Jose, Costa Rica Avenida 9, Calle 33, Casa 3307 Apartado Postal: 664-2010 Zapote San Jose Costa Rica
telefon: (+506) 234-74-11
faks: (+506) 234-79-00
e-mail: embajpolonia1@racsa.co.cr