Serbia

serbia

Serbia położona jest w południowej Europie, powstała w 2006 roku w wyniku rozpadu federacji Serbii i Czarnogóry. Państwo graniczy z Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Albanią, Czarnogórą, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem. Językiem urzędowym jest tu serbski. Kraj podzielony jest na 17 okręgów Serbii Centralnej, okręg stołeczny i prowincję autonomiczną Wojwodina, w skład której wchodzi kolejne 7 okręgów. W tym niedużym, ale niezwykle fascynującym miejscu na Półwyspie Bałkańskim od zawsze przeplatały się religie, kultury, języki i narody, co w wyniku daje ciekawą mieszankę Wschodu i Zachodu.

Serbia pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Serbii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Serbii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Serbii kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na serbski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Belgrad
 • Monastyr Studnicki
 • Novi Pazar
 • Jezioro Graschko
 • Sombor
 • Vrdnik
 • Novi Sad
 • Stari Ras
 • Kanion Uvac
 • Drina
 • twierdza Gołubac
 • Miasto Diabła

Serbia jest często pomijana w wakacyjnych planach wycieczek po Europie. Nie znajdziemy tu ani gorących plaż, ani wielu butików znanych projektantów. Jest to kraj biedniejszy niż Polska, z wieloma nieodkrytymi zakątkami, które jak się okazuje naprawdę warto odwiedzić. Generalnie nie ma tu kurortów turystycznych z prawdziwego zdarzenia. Większość turystów wybiera zwiedzanie na własną rękę.

Poznawanie Serbii warto zacząć od punktu obowiązkowego, czyli od stolicy. Zwiedzając Belgrad koniecznie zobaczyć trzeba twierdzę Klemagdan. Ma ona swoje początki jeszcze w czasach celtyckich. Znajdziemy tu rzymskie katakumby oraz studnię. Przechadzając się po parku na terenie twierdzy warto wstąpić również do zoo oraz do muzeum broni. Na pobliskich kramach można kupić pamiątki (zamiast jednak czegoś ‚made in China’ warto wybrać to, z czego słynie Serbia, a mianowicie miody). W Belgradzie istnieje możliwość zobaczenia wielu pięknych świątyń. Wszędzie jednak można spotkać również ślady wojny. Wiele miejsc zostało odbudowanych z zupełnych zgliszcz.

Kolejnym miastem, które warto odwiedzić będąc w Serbii jest Nowy Sad. W tym wielokulturowym miejscu mieszkają zarówno Serbowie, jak i Rosjanie, Węgrzy. Koniecznie zobaczyć trzeba zabytkową starówkę z pięknym ratuszem znajdującym się na Placu Wolności, jak także imponującą fortecę – Petrovaradin. Zainteresowaniem turystów cieszy się również znajdujący się niedaleko Park Narodowy Fruska Gora oraz plaże rozlokowane nad brzegiem Dunaju.

Koniecznie zobaczyć trzeba również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO monastyr Studenica. Jest on jednym z najpiękniejszych i najbogatszych monastyrów w Serbii. Znajdujący się tu klasztor pochodzi aż z XII wieku. Otaczają go liczne cerkwie, w których zobaczyć można piękne bizantyjskie freski.

Następnym ‚must see’ jest słynny dom na Drinie. Fascynuje on swoim położeniem, gdyż znajduje się na skale. Został nominowany do tytułu siedmiu cudów Serbii.

Kuchnia serbska jest mieszanką różnych tradycji. Królują tu przede wszystkim potrawy z mięsa mielonego z dodatkiem warzyw. Najpopularniejsze dania to: ćevapčići (roladki z mięsa mielonego, podawane z chlebem i cebulą), pljeskavica (grillowane mięso mielone z ziołami, podobne do hamburgera), sarma (mięso z ryżem, owinięte w liście kapusty lub winorośli) i podvarak (pieczone w kapuście kiszonej mięso). Grillowane mięso jest specjalnością Serbów, podobnie jak i zupa rybna. Naprawdę warto spróbować tych wszystkich dań.

Serbia należy do najtańszych kierunków turystycznych w Europie. Za niewielkie pieniądze można zwiedzić bardzo ciekawy i piękny kraj, poznać odmienną kulturę oraz zasmakować przepysznej kuchni.

Ambasada Serbii w Polsce

– adres: ul. Rolna 175 A/B, 02-729 Warszawa
telefon: (22) 628 51 61
faks: (22) 629 71 73
e-mail: embassy.warsaw@mfa.rs

Ambasada RP w Serbii

– adres: Belgrad, Kneza Miloša 38, 11 000 Beograd
telefon: +381 11 2065318
faks: +381 361 75 76
e-mail: belgrad.amb.sekretariat@msz.gov.pl