Hiszpania

hiszpania1

Hiszpania jest największym z trzech krajów położonych na półwyspie Iberyjskim. Jest to jedno z dziesięciu najchętniej odwiedzanych przez turystów państw. Hiszpania kojarzy nam się przede wszystkich z korridą, flamenco, szynki Jamon oraz najlepszych klubów piłkarskich. Odwiedzając ten kraj możemy podziwiać niezwykłe zabytki, chodzić po górach oraz oczywiście wypoczywać na gorących, piaszczystych plażach.

Hiszpania pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Hiszpanii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Hiszpanii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Kenii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na hiszpański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Co warto zobaczyć:

 • Barcelona
 • Madryt
 • Sevilla
 • Saragossa
 • Santiago de Compostela
 • Salamanca
 • kanion rzeki Lobos w Soria
 • Asturia
 • Avila
 • Navarra
 • Galicia
 • San Sebastian

hiszpania2

Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych. Językiem urzędowym jest tu kastylijski, czyli hiszpański. W niektórych regionach używa się języka katalońskiego, baskijskiego i galisyjskiego.

Z racji tego, że Hiszpania od wieków jest krajem katolickim, możemy tu znaleźć mnóstwo pięknych i zabytkowych kościołów. Nie można ominąć takich miejsc jak Santiago de Compostela, Toledo, czy Sevilla. To właśnie w Sevilli warto być na przykład w trakcie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa). Jest to wydarzenie na skalę narodową w tym miejscu. Odbywają się tu wtedy niezwykle uroczyste procesje, podczas których bractwa kościelne oraz pokutnicy niosą tzw. pasos, czyli wielkie platformy z siedemnastowiecznymi wizerunkami Jezusa Chrystusa i Maryi Panny. Osoby niosące pasos wolno maszerują w korowodzie, w akompaniamencie żałobnych pieśni. Na ulicach miasta można spotkać wtedy tysiące ludzi z całego kraju. Warto zobaczyć te wydarzenie na własne oczy. Hiszpanie często mówią, że kto nie widział Sevilli, nie widział cudu. To miasto jest uznawane za najbardziej fascynujące w całej Hiszpanii. Ponadto, jest niekwestionowaną stolicą corridy i flamenco. Naprawdę warto.

hiszpania3

Innym miejscem kojarzonym z Hiszpanią jest Santiago de Compostela. Jest to cel pielgrzymek z całego świata i miejsce spoczynku świętego Jakuba Większego Apostoła. Szlaki prowadzące do tego miejsca kultu nazywane są drogą świętego Jakuba i oznaczone są charakterystyczną muszlą pielgrzymią. Zabytkowe stare miasto Santiago de Compostela jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu również piękna katedra, której budowa rozpoczęła się XI wieku. Znajdują się tu pochodzące z I wieku prochy świętego Jakuba.

O miejscach takich jak Barcelona, czy Madryt wspominać chyba nie trzeba. Każdego roku miasta te przyciągają tysiące turystów. Niesamowity klimat i cudowna hiszpańska atmosfera. Są to miasta tętniące życiem w zasadzie przez całą dobę.

Osoby lubiące odpoczynek na gorącej plaży z pewnością wybiorą się do Costa Brava lub Costa Blanca. Ponad 300 słonecznych dni w roku z pewnością będą gwarancją udanego wypoczynku.

hiszpania4

Kuchnia hiszpańska oparta jest zarówno na świeżych rybach i owocach morza, jak także na mięsie oraz warzywach i owocach. Na targach można dostać świeże produkty, a na drzewach przez cały rok rosną pomarańcze. Dania kojarzone z Hiszpanią to przede wszystkim: gazpacho, paella, chorizo, tortilla espanola i tapas. Dostaniemy tu również pyszne sery, oliwki i wyśmienite wina.

Fani piłki nożnej oczywiście w Hiszpanii znajdą coś dla siebie. Reprezentacja w 2010 roku w RPA została mistrzem świata. Bardzo popularna jest również hiszpańska liga – Primera Division, która uważana jest za najlepszą piłkarską ligę na świecie.

hiszpania5

Będąc w Hiszpanii trzeba również pamiętać o zwyczajach tam panujących. Z uwagi na uciążliwe upały, w okolicach godziny 14:00 wszystkie urzędy, banki i sklepy zostają zamknięte, a pracownicy udają się na sjestę, czyli maksymalnie dwugodzinną przerwę. W czasie sjesty Hiszpanie idą do domu na krótką drzemkę, albo przygotowują w tym czasie obiad.

Hiszpania jest idealnym miejscem do spędzenia urlopu. Gorące piaszczyste plaże, góry, zabytki, klimatyczne miasteczka, piłka nożna i pyszne oliwki i pomarańcze. Viva España 🙂

Ambasada Hiszpanii w Polsce

– adres: ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa
telefon: (22) 622 42 50
faks: (22) 622 54 08
e-mail: emb.esppl@mail.mae.es

Ambasada RP w Hiszpanii

– adres: Madryt, Guisando 23 bis, 28035
telefon: +34 913 736606
faks: +34 913 736605
e-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

hiszpania6

hiszpania7

hiszpania8

hiszpania10