Kuba

kuba

Kuba jest wyspiarskim państwem, znajdującym się na Morzu Karaibskim. Kuba jest największą z wysp karaibskich. Stolicą państwa jest Hawana. Jest to kraj ciekawy, ale i bardzo zaskakujący. To, co najbardziej kojarzy nam się z tym miejscem to przede wszystkim stare samochody, cygara, rum, piaszczyste plaże i przepyszne jedzenie.

Kuba pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu na Kubie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić na Kubę, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Kenii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na kubański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Hawana
  • Dolina Vinales
  • Playa Santa Lucia
  • Półwysep Zapata
  • Trinidad
  • Pico Turquino
  • Varadero
  • Santa Clara
  • Santiago de Cuba
  • Guantanamo

Wielu osobom wydaje się, że w Hawanie, jak i na całej Kubie jest bardzo drogo. Jak się okazuje w kraju tym obowiązują dwie waluty: kubańskie peso (MN) oraz wymienialne peso (CUC$). W tej drugiej walucie trzeba tu płacić za noclegi, jedzenie w restauracji i transport. Ceny w CUC$ dla turystów są niestety przesadnie wysokie. Dolary są tu objęte dodatkową prowizją podczas wymiany. Stolica Kuby znajduje się w piątce najdroższych miast obu Ameryk.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest stolica Kuby, Hawana, która w zasadzie jest jednym wielkim muzeum pod gołym niebem. Znajdziemy tu niesamowitą mieszankę budowli zarówno w stylu kolonialnym, gotyckim, barokowym, art deco i modernistycznym. Warto przejść się labiryntem uliczek i sekretnych zakamarków i zobaczyć historyczne place miasta. Klimatyczne, obdrapane budynki i charakterystyczny gwar życia w mieście są czymś niezwykłym. Miasto to wygląda, jakby było cofnięte w czasie o co najmniej 50 lat. W Hawanie, na Placu Rewolucji przemawiał kiedyś Castro i Jan Paweł II. Dzielnica Stara Hawana, zaniedbywana była przez wiele lat, jednak obecnie, po wpisaniu na listę zabytków UNESCO wygląda świetnie. W Hawanie kupić można słynne kubańskie cygara oraz napić się najlepszego na świecie mojito.

Jedne z najpiękniejszych kubańskich krajobrazów podziwiać można na zachodnich krańcach wyspy. W Dolinie Vinales znajdują się przepiękne, wyrzeźbione przez wodę i wiatr kopulaste pagóry, zwane magotami. We wzgórzach ulokowane są niesamowite jaskinie, a najciekawsza z nich – Cueva del Indio przyciąga wielu turystów, którzy zwiedzają ją na piechotę oraz motorówkami. Dolina Vinales słynie także z ogromnych pól tytoniu. Zobaczyć tu można również niezwykły Mural de la Prehistoria, który ukazuje historię ludzkiej ewolucji.

Miłośnicy motoryzacji na Kubie czują się jak w raju. Na ulicach zobaczyć można auta z lat 40 i 50tych dwudziestego wieku. Zachwyt wzbudzają stare Cadillac’i, Chevrolety, Dodge, Fordy i Chryslery. W ramach ciekawostki powiedzieć można, że Kuba jest jedynym na świecie miejscem, poza Polską, gdzie spotkać można mnóstwo polskich samochodów. Kubańczycy uwielbiają maluchy i duże fiaty, które nazywają „polsky” .

Osoby, które mają ochotę wypocząć na gorącej plaży, często wybierają kurort Varadero. Rajskie plaże z białym piaskiem, luksusowe hotele, świetne restauracje i nocne kluby. Miłośnicy historii zaś powinni pojechać do Santa Clara. Miejsce to uznawane jest za stolicę kubańskiej rewolucji, gdzie w 1958 roku rozegrała się ostatnia bitwa, która zadecydowała o zwycięstwie rewolucji. Dla chcących poznać bliżej klimat Kuby, polecić można Trynidad de Cuba. Podziwiać tu można cuda architektury kolonialnej oraz wybrać się na jedną z codziennych wieczornych imprez i tańczyć salsę do białego rana.

Kuba jest niezwykle ciekawym miejscem, które gwarantuje zarówno 330 słonecznych dni w roku, jak i zaskakujące i ciekawe miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć. Niepowtarzalne miejsca, stare samochody, obdrapane budynki, salsa, rum i kubańskie cygara w połączeniu stanowią magnes na miłośników takiego klimatu.

 

 

Ambasada Kuby w Polsce

– adres: ul. Rejtana 15 m. 8, 02-516 Warszawa
telefon: (22) 848 17 15
faks: (22) 848 22 31
e-mail: embacuba@medianet.pl

Ambasada RP na Kubie

– adres: Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
telefon: +53 7 8332440
faks: +53 7 8332442
e-mail: hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl