Czarnogóra

Czarnogóra znajduje się w południowej Europie i powstała po rozpadzie Serbii i Czarnogóry, a jeszcze wcześniej była jedną z republik związkowych Federalnej Republiki Jugosławii. Kraj ten graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną i Albanią. Panuje tu dość ciekawy klimat. W momencie, gdy nad brzegiem morza panuje 30-stopniowy upał, to w całkiem niewielkiej odległości, w górach może padać śnieg. Pomimo tego, iż jest to dość niewielki kraj, ma całkiem ciekawą ofertę dla turystów. Zwiedzać tu można zarówno stare miasta, jak także odpoczywać na ciepłych plażach na wybrzeżach Morza Adriatyckiego.

Czarnogóra pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Czarnogórze jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Czarnogóry, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Czarnogórze kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na czarnogórski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto odwiedzić:

 • wyspa Święty Stefan
 • Kotor
 • Perast
 • Kanion rzeki Tary
 • Budva
 • Jezioro Szkoderskie
 • Park Narodowy Lovćen
 • Podgorica
 • Herceg Novi
 • monastyr Ostrog
 • Plava Špilja (Błękitna Grota)
 • Starčevo

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć będąc w Czarnogórze jest miasto Budva. Swój początek ma ono aż 2500 lat temu. Stare, średniowieczne budynki stanowią bardzo ciekawy kontrast dla nowoczesnej części miasta. Zobaczyć można przepiękne kościoły i domy, klimatyczne wąskie uliczki i śliczne ogrody z drzewkami cytrusowymi. Godna uwagi jest na przykład Katedra św. Jana, która została wybudowana w VII wieku. W pięknym wnętrzu podziwiać można obrazy i ikony. Budva ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Można tu zwiedzić piękne stare miasto, jednak nie wszystkim podoba się druga jego część, w której znajdziemy same hotele i nocne kluby. Ta mała niegdyś wioska rybacka została obecnie przekształcona w znany kurort, który odwiedzają najbogatsi.

Miasto uznawane za jedno z najpiękniejszych w Czarnogórze to Kotor. Urokliwe stare miasto otoczone jest zatoką i ma swój naprawdę niepowtarzalny klimat. Kotor to jedno z niewielu miast na wybrzeżu Adriatyku, które pomimo wojen i trzęsień ziemi, zachowało w całości oryginalne mury obronne. Jednym z najważniejszych miejsc sakralnych w Kotorze jest katedra św. Tripuna. Była ona wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Ciekawostką dla Polaków jest fakt, że znajduje się w niej drewniany krzyż, którym papieski wysłannik Marco d’Aviano błogosławił wojska Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Kolejnym godnym uwagi punktem podczas zwiedzania Czarnogóry jest monastyr Ostrog, uznawany za miejsce cudów. Każdego roku przyjeżdża tu ponad milion osób. Celem pielgrzymów zarówno wyznania prawosławnego, jak i katolickiego oraz islamu, są relikwie założyciela tego monastyru – św. Vasilije Ostroškog. Święty ten uciekając przed Turkami, razem z innymi mnichami postanowił wybudować nowy klasztor w miejscu niedostępnym dla wrogów. Sarkofag z jego relikwiami znajduje się w monastyrze, a wierni mogą składać swoje prośby oraz podziękowania za cuda, które ich zdaniem miały miejsce za wstawiennictwem świętego. W budynku jest dosyć ciasno, a do zobaczenia relikwii tworzą się kolejki. Jednak jest to niezwykle urokliwe miejsce, które naprawdę warto odwiedzić.

Fani pięknych krajobrazów i przyrody koniecznie powinni pojechać do Czarnogóry, aby zobaczyć kanion rzeki Tary. Jest to najgłębszy kanion w Europie i jeden z najgłębszych na świecie. Średnia wysokość jego ścian to 1000 metrów. Ma on długość około 80 kilometrów, a dzięki rozciągającej się wzdłuż niego drodze podziwiać można zapierające dech widoki. Bardziej odważni turyści skorzystać mogą z organizowanego na rzece raftingu. Jest to idealna okazja, aby na własnej skórze doznać dzikości wód rzeki Tary. Kanion znajduje się na terenie Parku Narodowego Durmitor.

Kuchnia czarnogórska zaskakuje swoim bogactwem i różnorodnością smaków. Z dań mięsnych możemy tu zjeść pyszne cevapcici (mięsne ruloniki przyrządzone na grillu) oraz pljeskavicę (mięso wołowe i wieprzowe formowane na kształt hamburgera, podawane z sosem i owczym serem). Dostaniemy tu również świeże ryby i owoce morza, a ze słodkości na przykład baklavę, czyli ciastko z orzechami i miodem.

Czarnogóra jest miejscem, w którym w bajkowy sposób miesza się kultura słowiańska, śródziemnomorska i orientalna. Piękna, stara architektura, gorące plaże, zachwycające góry i malownicze kaniony prezentują się naprawdę doskonale.

Ambasada RP w Czarnogórze

– adres: Podgorica, Kozaračka 79, 81000
telefon: +382 20 608 321
faks: +382 20 658 581
e-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl