Indie

indie

Indie znajdują się w południowej Azji i zajmują powierzchnię równą około 1/3 powierzchni Europy. Kraj graniczy z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Mjanmą i Bangladeszem. Językiem urzędowym Indii jest hindi, zaś rolę języka łącznikowego pełni angielski. Państwo podzielone jest na 29 stanów, 6 terytoriów związkowych oraz 1 terytorium stołeczne. Jest to miejsce pełne niezwykłych kontrastów. Przykład mogą stanowić krajobrazy – na północy kraju podziwiać można ciągnące się łańcuchy Himalajów, na zachodzie zaś bezkresne pustynie.

Turyści, którzy odwiedzają Indie są wręcz zachwyceni ich kolorami oraz różnorodnością. Ogromny podziw wzbudzają złote posągi Buddy, kobiety w kolorowych sari oraz mężczyźni w turbanach na głowach.

Indie pełne są niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Indiach jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Indii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Indiach kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na indyjski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto odwiedzić:

 • Goa
 • Delhi
 • Varanasi
 • Kerala
 • Jaipur
 • Złota Świątynia w Amritsarze
 • Taj Mahal
 • Mumbai
 • Kalkuta
 • Madurai
 • Darjeeling
 • Radżastan

Przyjeżdżając do Indii, przeważnie trafiamy najpierw do stolicy kraju – Delhi. Swoją siedzibę ma tu rząd, prezydent oraz Parlament. Zaprojektowaną przez Brytyjczyków, reprezentacyjną częścią miasta jest New Delhi. Natomiast stare miasto – Old Delhi różni się od niego diametralnie. Podczas zwiedzania indyjskiej stolicy zobaczyć możemy między innymi największy meczet w kraju, czyli Jama Masjid, Bramę Indii oraz Świątynię Lotosu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że miasto to jest bardzo tłoczne i hałaśliwe.

Około 3 godziny jazdy od Delhi znajduje się miasto Agra, a tam słynny na cały świat Taj Mahal. Został on wzniesiony w XVII wieku przez Szahdżahana dla upamiętnienia zmarłej żony, Mumtal Mahal. Tak mocno ją kochał, że kazał wykonać dla niej trumnę ze szczerego złota i dodatkowo ozdobić ją perłami i diamentami. Znajduje się tu także Czerwony Fort (ośrodek władzy państwa Wielkich Mongołów) oraz Itmad-Ud-Daulah (grobowiec perskiego mirzy Ghijas-bega). Agra jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę.

Osoby, które pasjonują góry powinny udać się do wioski Dharamsala. Ma tutaj siedzibę Tybetański Rząd na Wygnaniu wraz z duchowym przywódcą Tybetańczyków – Dalajlamą. Jest to idealne miejsce, aby wypocząć od gwarnych hinduskich miast i wyciszyć się. W Dharamsala można porozmawiać z tutejszymi mnichami oraz przyjrzeć się spokojnemu tempu życia wioski. Można oczywiście również z bliska zobaczyć najwyższe góry świata – Himalaje.

Zgłębiając tajemnice Indii, nie wolno zapomnieć o tutejszej świętej rzece. Ganges swój początek ma w lodowcach Himalajów. Zgodnie z hinduskimi wierzeniami, kąpiel w wodach rzeki zmywa grzechy popełnione we wszystkich wcieleniach, zaś każde miasto ulokowane na jej brzegu uznawane jest za święte. Najważniejszym z tych miast jest Varanasi, w którym to słynne szerokie schody prowadzą wprost do rzeki. Każdego dnia, właśnie na tych schodach palone są ciała zmarłych (dziennie około 400!), a następnie wrzucane do wody. Brzmi to raczej mało zachęcająco, ale w Indiach jest to swoiste połączenie sacrum i profanum. Do rzeki wrzucane są również girlandy kwiatów oraz łódeczki z liści, na których układane są piękne kwiatowe wzory. Każdego roku, wyznawcy hinduizmu udają się do Ganga Sagar, gdzie Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej. Jest to największe zgromadzenie wyznawców tej religii. Podczas rytualnej kąpieli w rzece powinno się 3 razy zanurzyć całe ciało w wodzie.

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Indie jest tutejsza kuchnia. Charakteryzuje się ona przede wszystkim bogactwem używanych przypraw. Dominują tu takie przyprawy jak: curry, kolendra, imbir, chilli, szafran, kardamon i cynamon. Bardzo popularna jest również mieszanka przypraw nazywana masala. Codzienny hinduski posiłek składa się przeważnie z 2-3 dań, w których obowiązkowe miejsce zajmuje soczewica, ryż oraz sos chutney. W Indiach 60% społeczeństwa to wegetarianie, dlatego też osoby niejedzące mięsa będą się tu czuły jak w raju. Niezwykle popularnym daniem są pierożki samosa (podawane zarówno z farszem warzywnym, jak i mięsnym), kurczak tandoori, dal (zupa z soczewicy), pakora (kawałki warzyw lub owoców w cieście), panipuri (małe placki faszerowane pomidorami, ciecierzycą i ziemniakami – tutejszy fastfood) oraz papad (indyjski naleśnik).

Podobno nie ma drugiego aż tak różnorodnego państwa jak Indie. Kraj ten fascynuje odwiedzających zarówno piękną przyrodą, jak i niezwykle ciekawą kulturą oraz oczywiście przepyszną kuchnią.

Ambasada Indii w Polsce

– adres: ul. Rejtana 15 m. 2-7, 02-516 Warszawa
telefon: (22) 849 58 00
faks: (22) 849 67 05
e-mail: goi@indem.it.pl

Ambasada RP w Indiach

– adres: New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
telefon: +91 11 41496901
faks: +91 11 26871914
e-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl