Brazylia

brazylia

Brazylia jest największym państwem w Ameryce Południowej i zajmuje ponad 47% jej powierzchni. Brazylia graniczy z Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem i Wenezuelą. Kraj podzielony jest na 26 stanów oraz 1 dystrykt federalny. Językiem urzędowym jest tu portugalski, który jednak znacznie różni się od tego używanego w Portugalii. Brazylia większości z nas z pewnością kojarzy się z karnawałem w Rio, piłką nożną i pyszną kawą.Jest jednak jeszcze mnóstwo powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj. Brazylia pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Brazylii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Brazylii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Brazylii kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na brazylijski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Rio de Janeiro
  • Ouro Preto
  • Amazonia
  • Salvador
  • Wodospady Iguacu
  • Brasilia
  • Recife
  • Paraty
  • Sao Paulo
  • Fernando de Noronha

Jednym z miejsc, które na całym świecie są najbardziej kojarzone z Brazylią jest oczywiście Rio de Janeiro. Myśląc o Rio, automatycznie przychodzi nam do głowy szalony karnawał i cudowne plaże. Jednak to nie wszystko. Punktem obowiązkowym jest pomnik Chrystusa Odkupiciela dumnie górujący nad miastem na szczycie Corcovado. Warto zobaczyć z tego miejsca panoramę Rio. Widok jest naprawdę imponujący. Rio de Janeiro jest pięknym miastem, jednak dostrzec tu można wiele kontrastów. Z jednej strony zachwycają nowoczesne budynki, a z drugiej strony ciągną się tzw. favelas, czyli dzielnice biedy – slumsy, które charakteryzują niestety  bardzo dużą przestępczością. Najsłynniejszą z dzielnic Rio de Janeiro jest zdecydowanie Copacabana. Słynie ona ze swojej czterokilometrowej plaży, na której odbywa się wiele dużych imprez.

Z Brazylią kojarzona jest oczywiście również Amazonia. Jest to obszar dorzecza wielkiej rzeki – Amazonki. Większą część tego regionu stanowią lasy deszczowe. Tereny te są odwiedzane przez miłośników dzikiej, nieskażonej przyrody. W lasach Amazonii żyje również wiele plemion, które nigdy nie miały żadnej styczności z cywilizacją.

Obecna stolica Brazylii, Brasilia, została zaprojektowana po to, aby stać się miastem idealnym. Powstała ona w centrum kraju, bez jakiejkolwiek historii i tradycji. Miasto z lotu ptaka przypomina samolot. W Brasilii podziwiać można różne cuda architektoniczne, takie jak parlament, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i katedra. Projekt zakładał stworzenie idealnego miasta, jednak rzeczywistość okazała się nieco inna. Nowa stolica kraju (Brasilia jest nią od 1960r.) została zaprojektowana dla pół miliona ludzi, a obecnie mieszkają tu już ponad 2 miliony. Te „ponadprogramowe” 1,5 miliona to niestety uboga ludność, która zamieszkuje obrzeża miasta.

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię. Kraj ten kusi przede wszystkim karnawałem, lasami deszczowymi, świetną kawą i gorącymi plażami. Wspomnienia z wyprawy do tego ciekawego miejsca z pewnością pozostaną w pamięci na długo.

Ambasada RP w Brazylii

– adres: Av. das Nações Qd. 809, Lote 33, CEP: 70423-900, Brasília – DF
telefon: +55 61 3212-8000
faks: +55 61 3242-8543
e-mail: brbraamb@msz.gov.pl

Ambasada Brazylii w Polsce

– adres: ul. Bajońska 15, 03-963 Warszawa
telefon: (22) 617 48 00
faks: (22) 617 86 89
e-mail: brasil@brasil.org.pl