Bułgaria

bułgaria

Bułgaria jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków na urlop. Państwo położone jest na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Bułgaria graniczy z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Rumunią. Fakt, że Polacy tak chętnie przyjeżdżają tu na wakacje związany jest prawdopodobnie z czasami, gdy nasz kraj należał do tzw. bloku wschodniego i jedynym miejscem, gdzie ludzie wyjeżdżali na urlopy były właśnie bułgarskie plaże. Na wczasy w tym miejscu mogła sobie pozwolić większość rodzin.

Bułgaria pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Bułgarii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Bułgarii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Bułgarii kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na bułgarski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Złote Piaski m
 • Sofia
 • Warna
 • Nesebyr
 • Sozopol
 • Pirin
 • Melnik
 • Płowdiw
 • Bełogradczik
 • Park Przyrodniczy Rusenski Łom
 • Słoneczny Brzeg
 • Rylski Monastyr

Do Bułgarii dotrzeć można zarówno samolotem, jak i własnym samochodem. Jest to stosunkowo niedrogi kraj, w którym można bardzo dobrze wypocząć na urlopie. Poza odpoczynkiem na gorących plażach warto również zwiedzić kilka miejsc. Jednym z nich jest Nesebyr. Położony jest on na półwyspie, który połączony jest ze stałym lądem jedynie wąskim przesmykiem. Godna uwagi jest tu bizantyńska brama obronna z V wieku. Z miastem kojarzony jest również wiatrak pochodzący z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. W Nesebyrze znajdziemy również pięknie zdobione domy, łaźnie tureckie oraz przeróżne cerkwie.

Będąc w Bułgarii warto trafić również do Warny. Uznawana jest ona za morską stolicę tego kraju. Piękne plaże na wybrzeżu Morza Czarnego. Godna uwagi jest Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. W mieście znajdziemy także polski akcent. Jest nim mianowicie mauzoleum króla Polski Władysława Warneńczyka, który poległ tu w bitwie w 1444 roku. W tym miejscu znajduje się makieta pola bitwy, chorągwie i broń. Jak się okazuje, ciało polskiego władcy nigdy nie zostało odnalezione, dlatego utworzono tu symboliczny jego grób.

Na uwagę zasługuje również bułgarska kuchnia. W tym kraju możemy zjeść na przykład doskonałą sałatkę szopską, musakę i tarator. Ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego warto również zasmakować w pysznych, bułgarskich winach.

Bułgaria jest miejscem, gdzie można doskonale spędzić wakacje, zarówno podczas odpoczynku na gorących plażach, jak i zwiedzając ciekawe i pełne zabytków miasta.

Ambasada RP w Bułgarii

– adres: Sofia, Chan Krum 46, 1000
telefon: +359 2 9023400
faks: +359 2 9872939
e-mail: sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ambasada Bułgarii w Polsce

– adres: al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warszawa
telefon: (22) 629 40 71-75
faks: (22) 628 22 71
e-mail: office@bgemb.com.pl