Węgry

Węgry znajdują się w Europie Środkowej i nie mają dostępu do żadnego morza. Kraj graniczy z Austrią, Chorwacją, Serbią, Słowenią, Ukrainą, Rumunią i Słowacją. Obszar państwa podzielony jest na komitaty, które z kolei dzielą się na powiaty, a powiaty na gminy. Węgry wbrew pozorom są bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, na przykład z uwagi na ciekawą historię i architekturę oraz produkcję wyśmienitego wina. Polacy niestety w dalszym ciągu nie doceniają piękna tego kraju, a sami Węgrzy, dzięki słowom sławnego poety uważają go za najpiękniejszy na świecie. Sándor Petőfi w okresie romantyzmu pisał, że jeśli świat jest kapeluszem Boga, to Węgry są bukiecikiem na tym kapeluszu.

Węgry pełne są niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu na Węgrzech jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić na Węgry, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić na Węgrzech kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na węgierski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Budapeszt
  • Hajduszoboszlo
  • Eger
  • jezioro Balaton
  • góry Matra
  • Wyszehrad
  • Ostrzyhom
  • Jaskinia Baradla
  • Szentendre
  • Tokaj

Pierwsze kroki na Węgrzech większości z nas z pewnością będą skierowane do Budapesztu. Stolica tego kraju jest podzielona na dwie części przez przepływającą tędy rzekę Dunaj. Jest to miasto bardzo ciekawe i czyste i przez wielu uznawane za najpiękniejsze w Europie. Obowiązkowymi punktami wycieczki po Budapeszcie muszą być na pewno: Zamek Królewski, budynki Parlamentu oraz most łańcuchowy. Z gorących źródeł termalnych skorzystać można w Łaźniach Széchenyi, a możliwość doskonałego odpoczynku jest na przykład na Wyspie Małgorzaty.

Odwiedzając Węgry nie warto ograniczać się jedynie do zwiedzania samej stolicy. Zaledwie 20 kilometrów od Budapesztu znajduje się piękne miasteczko Szentendre. Zostało ono założone przez Serbów w XVII wieku, podczas ucieczki przed Turkami. Serbowie założyli tu swoje biskupstwo i zajęli się uprawą winorośli. Gdy zaś Serbowie stąd zniknęli, w mieście osiedliło się wielu artystów. Jest to niezwykle czyste i urokliwe miasteczko, które pomimo dużej ilości turystów nie zatraciło swojego prowincjonalnego uroku.

Punktem obowiązkowym podczas wycieczki na Węgry powinno być również jezioro Balaton. Jest to największe europejskie jezioro, przez Węgrów nazywane ich własnym morzem. Z uwagi na to, że nie jest ono zbyt głębokie, to woda nagrzewa się tu bardzo szybko i kąpać się można już w miesiącach wiosennych. Wokół jeziora rozlokowane są liczne ośrodki turystyczne. Jest to bardzo popularne miejsce na Węgrzech.

Na Węgry przyciągać powinna również tutejsza kuchnia. Zjemy tu przepyszny bogracz, czyli zupę gulaszową oraz zupę rybną o nazwie halaszle. Do słynnych węgierskich potraw zaliczyć można także: langosz (placek smażony na oleju), ser smażony i leczo.

Na Węgrzech jest naprawdę wiele miejsc, które warto odwiedzić. Zachwycająca architektura, przyroda, przyjaźni ludzie oraz niepowtarzalny klimat sprawią, że czas spędzony tutaj będzie niezapomniany.

Ambasada RP na Węgrzech

– adres: 1068 Budapest, Városligeti fasor 16.
telefon: +36 1 413 82 00
faks: +36 1 351 17 22
e-mail: budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ambasada Węgier w Polsce

– adres: ul. Chopina 2, 00-559 Warszawa
telefon: (22) 628 44 51-55
faks: (22) 621 85 61
e-mail: mission.vao@kum.hu