Chiny

chiny

Chińska Republika Ludowa, czyli potocznie Chiny, położone są w Azji Wschodniej. Jest to najludniejsze państwo na całym świecie (ponad 1,3 miliarda mieszkańców). Chiny graniczą z czternastoma państwami: z Afganistanem, Bhutanem, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laosem, Mjanmą, Mongolią, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem i Wietnamem. Kraj ten jest jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata. Jest on bardzo zróżnicowany geograficznie. Posiada również niezwykle bogaty dorobek kulturowy i ciekawą historię.

Chiny pełne są niezwykłych miejsc, więc są bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Chinach jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Chin, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Chinach kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na chiński numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Pekin
 • Wielki Mur Chiński
 • Yangshuo
 • Nanjing
 • Góry Tianmen
 • Armia Terakotowa
 • Wąwóz Skaczącego Tygrysa
 • Klasztor Shaolin
 • Danxia
 • Shanghai
 • Jaskinie Longmen
 • Yading
 • Świątynia Niebios
 • Wioska Olimpijska
 • Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu
 • Magoty w dorzeczu rzeki Li

Będąc w Chinach każdy z pewnością zauważy kontrast pomiędzy śladami dawnych dynastii a szybko rozwijającym się współczesnym państwem, którego gospodarka zajmuje drugie miejsce na świecie. Znajdziemy tu także wiele pięknych, cichych miasteczek ulokowanych wśród niezwykłych górskich krajobrazów.

Z Polski do Chin najłatwiej jest dostać się bezpośrednim samolotem z Warszawy do Pekinu. Lot odbywa się bez żadnych przesiadek, co jest niezwykle wygodne przy tak długiej podróży. Przy okazji można zwiedzić piękną chińską stolicę. W Pekinie doskonale widać wspomniane wcześniej kontrasty i zderzenie starożytności z nowoczesnością. Zabytkowe świątynie rozlokowane są w towarzystwie modernistycznych drapaczy chmur. W centrum stolicy Chin znajduje się największy na świecie kompleks pałacowy – Zakazane Miasto. Szczególnie ważna jest tam Świątynia Nieba, która została wybudowana w miejscu, które uważane było za punkt styku ziemi i nieba. W Pekinie można świetnie spędzić czas na zwiedzaniu i podziwianiu majestatu Chin oraz na przykład zjeść przepyszną kaczkę po pekińsku.

Atrakcją, która kojarzy nam się z Chinami przede wszystkim jest Wielki Mur Chiński. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych budowli w dziejach ludzkości, a jednocześnie największa. W 2007 roku Wielki Mur Chiński został ogłoszony jednym z nowych siedmiu cudów świata. Ma on długość aż ponad 8000 kilometrów. Robi naprawdę imponujące wrażenie, dlatego żadna osoba podróżująca po Chinach nie powinna pominąć tego punktu podczas zwiedzania.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest Klasztor Shaolin. Został on wybudowany w 495 roku na górze Shaosi, w prowincji Henan. Jest to legendarne miejsce dla chińskich sztuk walki. Sławę przyniósł mu indyjski mnich Bodhidharma, który jest uważany za ojca kung-fu. Po przybyciu do klasztoru postanowił on ożywić mnichów ćwiczeniami, których nauczył się podczas walki ze zwierzętami. Klasztor Shaolin jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania Chin, który z pewnością zachwyci wszystkich miłośników sztuk walki.

Inną propozycją są Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu. Są to zbocza, które były rzeźbione na kształt schodów przez kilka pokoleń miejscowych rolników po to, aby sadzić tu ryż. Tarasy Ryżowe Grzbietu Smoka osiągają wysokość nawet 800 metrów nad poziomem morza. Można je podziwiać o każdej porze roku, gdy zmieniają kolory z zielonego, przez żółty, aż po biały, przykryte śniegiem. Widok jest niesamowity i naprawdę warto to zobaczyć nie tylko na stronach kolorowych przewodników.

Zwiedzając środkowe Chiny, warto pojechać do Parku Narodowego Gór Tianmen. W górach tych ukryta jest najwyżej położona grota na świecie. Nazwana ona została „Bramą do nieba”. Można się tam dostać pokonując jedenastokilometrową drogę o 99 ostrych zakrętach lub przy pomocy najdłuższej na świecie kolejki linowej, która ma 7455 merów. Do groty wiedzie 999 skalnych schodów nazwanych „Drabiną do nieba”. Cyfra 9 w kulturze chińskiej ma szczególne znaczenie i stanowi dobrą wróżbę. Najodważniejsi mają również możliwość spaceru po zawieszonej na wysokości 14oo metrów szklanej kładce. Mnóstwo wrażeń gwarantowane.

Osoby, którym śni się podróż do Państwa Środka powinny koniecznie zrealizować to marzenie. Bogata historia, wspaniałe zabytki i zachwycające krajobrazy w połączeniu zagwarantują naprawdę niezapomniane przeżycia.
Ambasada Chin w Polsce

– adres: ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
telefon: (22) 831 38 36
faks: (22) 635 42 11
e-mail: consular@chinaembassy.org.pl

Ambasada RP w Chinach

– adres: Pekin, Jianguomen Wai, Ritan Lu 1, 100600
telefon: +861065321235
faks: +861065321745
e-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl