Islandia

islandia

Islandia położona jest na północy Europy. Podzielona jest na 23 regiony, regiony administracyjne i 14 niezależnych miast. Islandia nazywana jest krajem lodowców i wulkanów. W kraju tym znajdziemy wielkie pustkowia, nieskażoną przyrodę, rzeki pełne ryb i najczystsze powietrze w Europie. Można tu doskonale wypocząć na łonie natury, w ciszy i spokoju.

Islandia pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Islandii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Islandii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Islandii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na islandzki numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Reykjavik
 • Blue Lagoon
 • półwysep Reykjanes
 • wulkan Hekla
 • Dolina Thjórsardalur
 • Złoty Krąg
 • lodowa laguna Jokulsarlon
 • wodospad Glymur
 • Wielki Geysir i Strokkur
 • Husavik
 • Park Narodowy Thingvellir

Jedną z największych atrakcji na Islandii jest kompleks Blue Lagoon. Uznawany jest on również za jeden z najlepszych ośrodków spa na świecie. Baseny w skałach wulkanicznych, nad którymi ciągle unoszą się kłęby pary są niezapomnianym widokiem. Kąpiel w wodach termalnych gwarantuje pełen relaks. Rozpuszczone w wodzie, takie naturalne składniki jak minerały, algi i krzemionka gwarantują właściwości lecznicze, rewitalizacyjne i upiększające. Woda w basenach pochodzi z głębokości aż 2000 metrów.

Warto również odwiedzić stolicę Islandii, czyli Reykjavik. Jest to chyba jedyne miejsce w tym kraju, gdzie choć w niewielkim stopniu można poczuć się jak w większym mieście. Mieszka tu jedynie około 120 tysięcy osób, a miasto zwiedzić można na piechotę. Godny uwagi jest główny plac miasta – Austurvöllur oraz najważniejsza świątynia na Islandii, czyli Dómkirkjan.

Koniecznie trzeba zobaczyć także największe gejzery na Islandii – Geysir i Strokkur. Znajdują się one na południu kraju. Kiedyś największym i aktywnym gejzerem w Islandii był Geysir, jednak obecnie pozostaje w uśpieniu, a jeśli już dojdzie do erupcji, to są one dosyć niewielkie. Choć jeszcze całkiem niedawno wyrzucał on wodę na wysokość aż 60 metrów. Z gejzeru Strokkur woda wytryska co około 5-10 minut, na wysokość 20 metrów. Wygląda to naprawdę imponująco.

Przed wyjazdem na Islandię trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi głównie o odpowiednią odzież. Nie warto raczej zwracać uwagi na prognozy pogody, gdyż często się one zupełnie nie sprawdzają. Pogoda na Islandii jest bardzo zmienna, przeważnie wieje tu silny wiatr. Dlatego też trzeba pamiętać, aby wziąć ze sobą ciepłą kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki.

Islandia jest rajem dla osób, które lubią wypoczywać na łonie natury. Widoki, które tu zastaniemy są wręcz pocztówkowe. Wspomnienia z pewnością będą niezapomniane!

Ambasada RP na Islandii

– adres: 105 Reykjavík, Þórunnartun 2
telefon: +354 520 50 50
faks: +354 511 11 20
e-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl