Nepal

nepal

Nepal położony jest u podnóży Himalajów i graniczy z Chinami i Indiami. Ponad 80% powierzchni kraju zajmują góry o średniej wysokości 6000 m n.p.m. Jest to miejsce, do którego przyjeżdżają alpiniści z całego świata. Jednak ze względu na panujące tu warunki naturalne, Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw. Zgodnie z konstytucją wprowadzoną w zeszłym roku, kraj podzielony jest na 7 prowincji, które z kolei dzielą się na dystrykty. Największymi atrakcjami Nepalu są z pewnością wysokie góry, w których uprawiać można wspinaczkę, jak także różnorodna, nieskażona przyroda, tarasy ryżowe, rzeki, piękna architektura oraz mistyczne świątynie.

Nepal pełen jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Nepalu jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Nepalu, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Nepalu kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na nepalski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Pokhara
  • Nagarkot
  • Kathmandu
  • Park Narodowy Chittwan
  • Lumbini

Będąc w Nepalu z pewnością większość z nas zawita do stolicy kraju – Kathmandu. Jest to miasto, które praktycznie przez całą dobę tętni życiem. W zasadzie trudno będzie zaznać tu spokoju, ale z pewnością nikt nie będzie się nudził. W Kathmandu warto odwiedzić Thamel, czyli dystrykt turystyczny, który jest idealnym miejscem na zakupy przed wyruszeniem w góry. Można tu znaleźć zarówno biura turystyczne, jak także potrzebny ekwipunek oraz pamiątki związane z Nepalem. W Thamel można również wynająć nocleg, albo pójść na imprezę. W stolicy Nepalu na każdym kroku znajdziemy świątynie, w których poczuć można zapach kadzideł oraz niepowtarzalną mistyczną atmosferę.

Kolejnym miejscem kojarzonym z Nepalem jest Pokhara. Stanowi ona bazę wypadową do wycieczek w wysokie partie gór. Jest to popularne wśród turystów miejsce ze względu na dostępność wielu tras trekkingowych oraz jezioro, nad którym można odpocząć i się wyciszyć po pobycie w hałaśliwej i zakurzonej stolicy.

Następnym must see jest miejscowość Nagarkot. Leży ona około 30 kilometrów od Kathmandu. Stanowi przede wszystkim jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, znajdujący się na krawędzi Doliny Kathmandu. Rozciąga się stąd niezapomniany widok na ośmiotysięczniki. Jeśli uda nam się trafić na dobrą pogodę i widoczność, to jest możliwość zobaczenia Annapurny i Mount Everestu. Jest tu dużo miejsc noclegowych, więc można zostać tutaj i odpocząć wśród zapierających dech widoków na góry.

Nepal nazywany jest Never Ending Peace And Love. Jest to niezwykle piękne i intrygujące połączenie wiecznie ośnieżonych szczytów Himalajów z zielonymi polami herbaty oraz niezliczoną ilością świątyń. Kto raz tu przyjedzie z pewnością zakocha się bez pamięci.

Honorowy Konsul Generalny w Nepalu
– adres: Golchha House, Ganabahal, P.O. Box 363, Kathmandu, Nepal
telefon: +977 1 425 0001
faks: +977 1 4249 723
e-mail: polishconsulatenepal@gmail.com