Malta

malta

Malta jest jednym z najmniejszych państw w Europie. Mimo tego, że wyspa ma jedynie niecałe 30 km długości, to każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Piękne plaże oraz starożytne zabytki są zdecydowanie godne odwiedzenia. Według wielu znawców, na Malcie panuje najlepszy klimat na świecie. Średnia roczna temperatura wynosi tu 23 stopnie. Państwo podzielone jest na 68 samorządów. Malta kryje w sobie wiele skarbów, takich jak piękne błękitne laguny i niezwykłe świątynie.

Malta pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu na Malcie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić na Maltę, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy na Malcie kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na maltański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • La Valetta – Katedra św. Jana Chrzciciela
  • St. Paul’s Bay
  • wyspa Gozo
  • Mdina
  • Malta Aviation Museum
  • Popeye Village

Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy wyspy – Valetty. Jest to bardzo piękne i zadbane miasto, które ma typowo „pocztówkową” urodę uśmiech. Tutaj znajduje się największa świecka budowla na całej Malcie, czyli Pałac Wielkiego Mistrza. Pochodzi on z XVI wieku i był siedzibą wielkich mistrzów aż do momentu, gdy Maltę zdobył Napoleon Bonaparte. Będąc w Valettcie koniecznie trzeba zobaczyć również wnętrze Katedry św. Jana Chrzciciela, które zachwyca swoim barokowym stylem. Przepiękne złote zdobienia, a na suficie niesamowite malowidła przedstawiające sceny z życia patrona kościoła. W kaplicy podziwiać można dzieło Caravaggia – „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Podłoga Bazyliki zaś wyłożona jest płytami nagrobnymi rycerzy.

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest dawna stolica Malty – Mdina. Mimo, iż jest niewielka, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast w całej Europie. Jest ona bardzo cicha i mieszka tu zaledwie kilkaset osób. Teren miasta jest całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Wszędzie zobaczyć można tabliczki zalecające zachowanie ciszy. Mieszkańcy Mdiny niezwykle cenią sobie spokój.  Warta zobaczenia jest na przykład Katedra św. Pawła, Palazzo Falson oraz Muzeum Katedralne.

Malta jest miejscem, w którym kwitnie rękodzieło i rzemiosło. Można tu kupić przepiękne szkło maltańskie, koronki, biżuterię i ceramikę. Pracę lokalnych rzemieślników można obserwować na przykład w Ta’Qali Craft Village, targu zlokalizowanym na starym lotnisku z czasów II wojny światowej.

Fani nurkowania i sportów wodnych z pewnością będą zachwyceni z warunków panujących w tym miejscu. Malta oraz okoliczne wyspy są jednymi z najlepszych lokalizacji do nurkowania w basenie Morza Śródziemnego. Nurkować można tu w zasadzie przez cały rok, gdyż temperatura wody nigdy nie spada poniżej 13 stopni.

W kuchni maltańskiej widać naleciałości z pobliskiej Sycylii i całych Włoch. Zjeść tu można pyszne makarony z ziołami, a także popisowe maltańskie danie – bragioli, czyli zrazy wołowe. Mieszkańcy tego kraju bardzo lubią również dania z królika. Oczywiście skosztować można także świeżych ryb i owoców morza.

Malta jest idealnym miejscem, aby jednocześnie wypocząć na pięknych i gorących plażach, jak także pozwiedzać ciekawe zabytki i poznać kulturę niewielkiego, lecz ciekawego kraju.

Ambasada Malty w Polsce

– adres: ul. Wiśniowa 40/4, 02-520 Warszawa
telefon: (22) 646 46 39
faks: (22) 646 46 85
e-mail: maltaembassy.warsaw@gov.mt