Meksyk

meksyk

Meksyk położony jest w Ameryce Północnej i graniczy ze Stanami Zjednoczonymi oraz z Gwatemalą i Belize. Większość mieszkańców tego kraju mówi po hiszpańsku, jednak w użyciu są także 63 języki indiańskie (najbardziej popularne z nich to nahuatl, maya, zapotecki i mixtecki). Meksyk oferuje szeroki wachlarz atrakcji, zaczynając od imponującej pozostałości po cywilizacji Majów, poprzez klimatyczne miasteczka i piękne góry i na rajskich plażach kończąc.

Meksyk pełny jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Meksyku jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Meksyku, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Meksyku kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na meksykański numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Mexico City
  • Teotihuacan
  • Petzcuaro
  • Palenque
  • Cancun
  • miasteczko Matki Bożej w Guadalupe
  • Jalisco
  • Acapulco
  • Costa Esmeralda
  • San Juan Chamula

Główną atrakcją w tym kraju jest zwiedzanie miejsc związanych z cywilizacjami prekolumbijskimi. Jedną z tych cywilizacji byli Majowie. Zgodnie z ich przewidywaniami, 21 grudnia 2012 roku miał nastąpić koniec świata i wielu ludzi święcie wierzyło w to, że tak się właśnie stanie .  W miejscowości Palenque znajdują się ruiny starożytnego miasta Majów. W dżungli znajdziemy majestatyczne kamienne budowle najważniejszego ośrodka religijnego kultury tej cywilizacji. Duże zainteresowanie wzbudza tu Świątynia Inskrypcji, czyli piramida grobowa legendarnego władcy – Pakala Wielkiego. Krypta z sarkofagiem odnaleziona została dopiero w 1952 roku. Na płycie sarkofagu znajduje się relief władcy, który nazywany jest „kamieniem astronauty”, ponieważ przedstawiona na nim postać przypomina władcę siedzącego za sterami rakiety. W rzeczywistości został on ukazany w pozycji półleżącej, a całość symbolizuje życie, które wyrywa się śmierci i odradza ponownie dzięki słońcu i wodzie.

Bardzo ciekawym miejscem w Meksyku jest Teotihuacan, czyli azteckie centrum religijne. Według badań archeologów i historyków, istniało ono od II w.p.n.e do II w. n.e. Nazwa w języku nahuatl oznacza „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”.  Najlepiej zachowanymi obiektami w kompleksie są: Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Cytadela i Świątynia Quetzalcoatla. Są one usytuowane wzdłuż Alei Zmarłych. Według legendy, miasto to zostało wybudowane przez mitycznych gigantów. Jak się okazuje, to właśnie tutaj powstał kalendarz astronomiczny.

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Meksyku jest jego stolica – Mexico City. Jest to największa aglomeracja obu Ameryk i jak się okazuje, rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Z uwagi na ogromne rozmiary miasta, w pierwszej chwili sprawia ono wrażenie nieco przytłaczające. Jednak do wszystkich najważniejszych miejsc można bez problemu dotrzeć dzięki doskonale rozwiniętej sieci metra. Wart zobaczenia jest tu Zocalo (jeden z największych placów na świecie), Narodowe Muzeum Antropologii oraz świetne, ogromne murale.

Jeśli zaś chodzi o kuchnię meksykańską, to opiera się ona głównie na kukurydzy, fasoli i papryce. Bardzo popularne jest również kakao. Flagowe dania, których spróbować można będąc w Meksyku to: burrito, picadillo, guacamole, nachos, quesadilla, salsa, tacos i tortilla.

Meksyk jest jednym z tych miejsc na świecie, do których zawsze chce się wracać. Wszystkie kolory i smaki tego kraju zapadają w pamięci na bardzo, bardzo długo.

 

Ambasada Meksyku w Polsce

– adres: al. Jerozolimskie 123a, 02-017 Warszawa
telefon: (22) 311 29 00
faks: (22) 311 29 01
e-mail: embamex@embamex.pl

Ambasada RP w Meksyku

– adres: Meksyk, Cracovia 40, 01000
telefon: +52 55 5481 2050
faks: +52 55 5616-7314
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl