Indonezja

indonezja

Indonezja jest wyspiarskim państwem położonym w południowo-wschodniej Azji oraz Oceanii. Na archipelag Indonezji składa się około 17 tysięcy wysp, z których wiele nie ma swojej nazwy, a co trzecia jest niezamieszkała. Pięć głównych wysp kraju to: Jawa, Sumatra, Kalimantan (indonezyjska część Borneo), Sulawesi (Celebes) i Irian Jaya (indonezyjska część Papui Nowej Gwinei). Do Indonezji należą także takie znane wyspy jak Bali, Timor czy Flores. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany, zarówno pod względem kulturowym, jak i religijnym. Indonezja cały czas się rozwija, lecz wciąż dostrzec tu można wiele kontrastów. Różnice ekonomiczne są widoczne bardzo wyraźnie, na przykład pomiędzy bogatą Dżakartą i Bali a dużą częścią kraju, gdzie mnóstwo ludzi żyje w biedzie.

Indonezja pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Indonezji jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Indonezji, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Indonezji kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na indonezyjski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Dżakarta
 • Bali
 • Timor
 • Jawa
 • Sumatra
 • Flores
 • Park Narodowy Gunung Leuser
 • wulkan Bromo
 • wulkan Kelimutu
 • świątynia hinduistyczna Prambanan
 • świątynia buddyjska Borobudur
 • archipelag Gili

Jedną z najpopularniejszych wysp w Indonezji jest Bali. Turyści z całego świata upodobali sobie właśnie to miejsce. Znajdziemy tu całe mnóstwo hoteli we wszystkich w zasadzie klasach cenowych. Pomimo tego, że w całym kraju pełno jest rajskich plaż i urokliwych miejsc, jednak Bali to zdecydowany numer jeden wśród obieranych kierunków podróży do Indonezji. Wyspa zachwyca nie tylko pięknymi plażami i miejscami dla surferów, lecz także niezwykle ciekawą kulturą i tradycjami mieszkańców.

W Indonezji w zasadzie każda z wysp jest inna. Każda z nich kusi turystów swoją niepowtarzalnością i kulturą. Osoby, które wybierają się na urlop do tego kraju często mają zupełnie inne wymagania. Jedni przyjeżdżają tu głównie dla odpoczynku na pięknych plażach, inni z kolei są ciekawi odmiennej kultury mieszkańców Indonezji, a jeszcze kolejnych pasjonują piękne widoki oraz występująca tu tropikalna flora i fauna. Pogoda praktycznie nigdy nie zawodzi, temperatura roczna prawie wcale się nie waha. Wyróżnia się jedynie dwie pory roku – suchą i deszczową.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się znajdujący się w centralnej Indonezji buddyjski kompleks świątynny z ósmego wieku – Borobodur. Położony jest on na wyspie Jawie, pośrodku równiny Kedu. Z Borobodur rozciąga się niesamowity widok na aktywne wulkany. Zwiedzanie świątyni odbywa się zgodnie ze ściśle określonym schematem, który symbolizuje duchową drogę, którą musi przejść każdy buddysta. Wycieczka zatem postępuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozpoczyna się od strony wschodniej, a kończy na szczycie budowli.

Na Jawie znajduje się jeszcze jeden obiekt, który bezapelacyjnie zasługuje na uwagę. Jest nim wulkan Bromo. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji Indonezji. Wulkan jest bardzo aktywny, a jego wysokość wynosi 2329 m n.p.m. Najodważniejsi turyści decydują się na wspinaczkę na szczyt wulkanu. Widok stamtąd jest niesamowity.

Najpopularniejszymi daniami kuchni indonezyjskiej są nasi goreng i mie goreng. Ta pierwsza to smażony ryż z dodatkiem słodkiego sosu sojowego, warzyw i kurczaka lub krewetek. Z kolei mie goreng różni się tym, że zamiast ryżu używany jest makaron. Obie pozycje równie pyszne uśmiech.

Indonezja jest bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie urlopu, a nawet na dłuższą podróż. Zaskakuje odwiedzających ogromną różnorodnością, zarówno kulturową, jak i religijną i kulinarną. Zdecydowanie warto.

Ambasada Indonezji w Polsce

– adres: ul. Estońska 3/5, 03-903 Warszawa
telefon: (22) 617 51 79
faks: (22) 617 84 51
e-mail: info@indonesianembassy.pl

Ambasada RP w Indonezji

– adres: Dżakarta, Jl. Rasuna Said Kav X Blok IV/3, 12950
telefon: +62 21 2525948
faks: +62 21 2525958
e-mail: dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.pl