Tunezja

tunezja

Tunezja położona jest w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym. Kraj ten graniczy z Algierią i Libią. Tunezja podzielona jest na 24 gubernatorstwa (wilaje), które z kolei dzielą się na dystrykty i gminy. Państwo to nazywane jest „krajem zachodzącego słońca”. Stolica znajduje się w Tunisie. Tunezja sąsiaduje z Saharą oraz Morzem Śródziemnym, dlatego jej krajobraz jest niezwykle zróżnicowany.

Tunezja większości z nas kojarzy się z cudowną, wakacyjną sielanką. Jak się okazuje kraj ten kusi nie tylko pięknymi plażami. Zobaczyć tu można zachwycające zabytki architektury romańskiej. Starożytne budowle i piękne ogrody z pewnością spodobają się niejednemu.

Tunezja pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Tunezji jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Tunezji, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Tunezji kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na tunezyjski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Tunis
  • Thugga
  • Al-Dżamm
  • Sidi Bou Said
  • Kartagina
  • Tozeur
  • Monastir
  • Sousse
  • Kairuan
  • Amfiteatr Rzymski

Aby poznać prawdziwą Tunezję, trzeba oddalić się od turystycznych kurortów. W tym kraju można podziwiać mnóstwo kontrastów – z jednej strony kompletna susza na pustyni, z drugiej zaś morze i zielone lasy. Jest to idealne miejsce dla amatorów nurkowania i windsufingu. Atrakcyjnymi miejscowościami do uprawiania sportów są Tabarka i Hammamet. W pobliżu tej pierwszej podziwiać można piękne rafy koralowe, zaś w okolicach drugiej znajdziemy wiele wraków statków.

Będąc w Tunezji, warto udać się do położonej niedaleko stolicy Kartaginy. Miasto zostało założone w 814 r. p.n.e. Jest to niezwykle urzekające miejsce, które przepełnione jest atmosferą starożytnego Rzymu. Kartagina została zdobyta przez Rzymian i najpierw zniszczona, a następnie odbudowana. Do dzisiejszych czasów zachowały się świątynie, rzymskie łaźnie i wille.

Wyprawy do Tunezji nie można sobie także wyobrazić bez zobaczenia Sahary. Jest to największa pustynia na Ziemi. Koniecznie trzeba na własne oczy zobaczyć jej bezkres, czy to jadąc na jednodniową wycieczkę jeepem, czy podróżując na grzbiecie wielbłąda. Przy okazji można również przyjrzeć się zwyczajom żyjących na pustyni Beduinów. Można podążać szlakiem twórców „Gwiezdnych Wojen” albo drogą, którą przemierzały dawne karawany niewolników.

Tunezyjska kuchnia charakteryzuje się przede wszystkim pikantnością. W kraju tym zjemy pyszne naleśniki, omlety, sosy, zapiekanki. Popularną potrawą jest tu brik, czyli cienki placek złożony w trójkąt, wypełniony farszem z tuńczyka, owoców morza, królika lub warzyw. Skosztować możemy również doskonałej harissy – pikantnej pasty z czosnku, kolendry, papryczek chilli i kminku.

Jak się okazuje Tunezja kusi nie tylko gorącymi plażami. Miłośnicy zwiedzania i sportów wodnych również znajdą tu coś dla siebie. Kraj ten gwarantuje doskonały wypoczynek i niezapomniane wspomnienia.
Ambasada Tunezji w Polsce

– adres: ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa
telefon: (22) 628 25 86
faks: (22) 621 62 95
e-mail: at.varsovie@ambtun.pl

Ambasada RP w Tunezji

– adres: Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
telefon: +216 71 196 196
faks: 00 216 71 196 203
e-mail: tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl