Niemcy

berlin

Niemcy są państwem położonym w Europie, a ich stolicą jest Berlin. Państwo składa się z 16 krajów związkowych – landów. Jest to duży kraj, w którym znajdziemy mnóstwo zabytków i pięknej przyrody. Morze, góry, lasy, jeziora i małe miasteczka sąsiadują z nowoczesnymi miastami, lotniskami, muzeami i teatrami. W Niemczech widać dość wyraźny podział na część wschodnią (zdecydowanie mniej rozwiniętą) i zachodnią (bogatszą i bardziej rozwiniętą).

Niemcy pełne jest niezwykłych miejsc, więc są bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Niemczech jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Niemiec, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Niemczech kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na niemiecki numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Berlin
 • Monachium i cała Bawaria
 • Zamek Neuschwanstein
 • Jezioro Bodeńskie
 • Hamburg
 • Katedra w Kolonii
 • park rozrywki Europa-Park w Rust
 • Skała Lorlei
 • Alpy Bawarskie
 • Schwarzwald
 • Benediktbeuern
 • Zamek Heidelberg
 • Mur Berliński
 • Drezno
 • Pałac Sanssouci w Poczdamie

Niemcy są krajem, który jest chyba trochę niedoceniany jako cel podróży przez Polaków. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo pięknych miejsc możemy zobaczyć odwiedzając to państwo. Obywatele Niemiec z reguły są grzeczni, sympatyczni, otwarci, ciekawi świata i tolerancyjni. Oczywiście wszystko zależy od osoby, jak także od landu, z którego pochodzi.

Niemcy graniczą z Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią oraz Holandią. Władzę ustawodawczą stanowi tu Bundestag oraz Bundesrat. System prawny oparty jest tu na prawie kontynentalnym oraz prawie rzymskim. Sądem Najwyższym jest tu Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Kuchnia niemiecka kojarzona jest przede wszystkim z kapustą, wieprzowiną, ziemniakami i piwem. Widać jednak wpływy innych krajów na to, co jedzą Niemcy. Ponadto, zależy to od regionu kraju. Na przykład na południu je się dużo tłuściej (na przykład kuchnia bawarska) niż na północy. Narodowymi potrawami Niemiec są: zupa z węgorza na rosole wołowym oraz golonka z kapustą lub grochem puree. Niemcy bardzo lubią biesiady w dużym gronie, podczas których mogą dobrze zjeść i pić piwo. Jedną z takich imprez jest słynny Oktoberfest – święto piwa.

Ze statystyk wynika, że Niemcy są siódmym najchętniej odwiedzanym krajem na świecie. Największą popularnością wśród turystów cieszą się Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia oraz Hesja. Niemcy charakteryzują się dużą ilością pięknych zamków i pałaców. Działa tu także ponad 4 tysiące muzeów. Kraj Alberta Einsteina i Johanna Sebastiana Bacha jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić zarówno ze względu na dużą ilość ciekawych zabytków, jak i piękną przyrodę.

 

Ambasada Niemiec w Polsce

– adres: ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa
telefon: +48 22 5841 700
faks: +48 22 5841 739
e-mail: warszawa@wars.diplo.de

Ambasada RP w Niemczech

– adres: Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin
telefon: +49 30 22313 0
faks: +49 30 22313 155
e-mail: berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl