Kuwejt jest malutkim państwem położonym między Irakiem a Arabią Saudyjską, nad Zatoką Perską. Obszar Kuwejtu to mniej więcej 3/4 obszaru Warmii i Mazur. Powierzchnia kraju jest nizinna, ponad 90% to pustynie i półpustynie. Latem temperatura często przekracza tu 50 stopni Celsjusza. Kuwejt podzielony jest na 6 gubernatorstw. Pierwszorzędne znaczenie mają tutaj drogi. Z uwagi na wysokie temperatury, nikt nie porusza się pieszo, a jedynie w klimatyzowanych samochodach. Biorąc pod uwagę, że Kuwejt posiada ogromne zasoby ropy naftowej, benzyna jest tu bardzo tania. Kuwejcki dinar jest najdroższą walutą na świecie.
Kuwejt pełny jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.
Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Kuwejcie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Kuwejtu, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.
W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Kuwejcie kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na kuwejcki numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.
Miejsca, które warto zobaczyć:
- Kuwejt (stolica)
- pustynia
- Budynek Organizacji Arabskiej
- Al-Hashemi II (największa na świecie drewniana łódź)
- Czerwony Fort
Największe miasto Kuwejtu, Al-Kuwait otoczone jest siedmioma autostradami. Stolicę symbolizują trzy białe spiczaste wieże. Można je zwiedzać, znajdują się tu punkty widokowe oraz restauracja. W Kuwejcie znajduje się Grand Mosque, czyli Wielki Meczet. Jest to największy meczet w kraju. Z zewnątrz nie wygląda on specjalnie imponująco, jednak wnętrze zachwyca niezwykłym bogactwem. Świątynia posiada 144 okna, a kobiety i mężczyźni modlą się w osobnych salach. W stolicy Kuwejtu zobaczyć można również największe na Bliskim Wschodzie akwarium ze zwierzętami morskimi, a także obejrzeć wyścigi wielbłądów, na grzbietach których nie siedzą już dżokeje, a roboty! Bardzo ciekawym miejscem są bazary, na których ceny są najniższe w kraju. Przykładem może być Friday Market. Największym zaś i najstarszym targiem w Kuwejcie jest Souk Mubarakiya. Można tu kupić dosłownie wszystko.
W Kuwejcie warto również wybrać się na pustynię. Najlepiej oczywiście zrobić to po południu, bo w ciągu dnia temperatura często jest nie do wytrzymania. W okresie od października do marca trwa tu sezon biwakowy i bardzo dużo mieszkańców wyjeżdża w wolnym czasie odpocząć na pustyni, rozbijając tam swoje luksusowe namioty.
Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Kuwejtu. Najlepsze połączenia są przez Amsterdam, Stambuł i Frankfurt. Trzeba pamiętać o tym, że do tego kraju nie można wwozić alkoholu, wieprzowiny ani erotycznej prasy. Niezbędna jest również odzież osłaniająca kolana, ramiona i dekolt.
Ambasada RP w Kuwejcie
– adres: Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
– telefon: +965 253 11 571/2
– faks: +965 253 11 576
– e-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Ambasada Kuwejtu w Polsce
– adres: ul. Franciszka Nullo 13, 00-486 Warszawa
– telefon: (22) 622 28 60
– faks: (22) 627 43 14
– e-mail: embassy@kuwait-embassy.pl