Katar

katar

Katar znajduje się we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Graniczy jedynie z Arabią Saudyjską. Kraj podzielony jest na 7 okręgów. Ze względu na bardzo bogate złoża ropy naftowej jest państwem bardzo zamożnym, dlatego stał się celem głównie podróży biznesowych. Turystyka ukierunkowana jest tu przede wszystkim na bogatą klientelę, natomiast większa część osób widzi Katar jedynie podczas przesiadek samolotowych, korzystając z linii lotniczych Qatar Airways. Znajdziemy tu luksusowe hotele, markowe sklepy, plaże, pustynie oraz niezwykłe połączenie tradycji beduińskich z nowoczesnością.

Katar pełny jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Katarze jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Kataru, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Katarze kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na katarski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Doha
  • Al-Zubarah
  • słone jezioro Khor-al-Udayd

Przyjechać do Kataru w zasadzie nie jest prosto. Konieczne jest zaproszenie od firmy lub rodziny, w którym musi być dokładnie opisany nasz cel podróży oraz miejsce, w którym będziemy mogli się zatrzymać. Większość osób przyjeżdża do Kataru w sprawach zawodowych. Chodzi tu głównie o kontrakty z firmami, natomiast przybysze na przykład ze wschodniej Azji pracują tu jako kierowcy, albo osoby sprzątające. W sytuacji, gdy ktoś poważnie zachoruje, albo nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby się utrzymać, to jest bardzo szybko deportowany.

W Katarze benzyna jest tańsza od wody. A z kolei woda w kranach jest tu odsalana, bo nie ma zbyt wielu źródeł wody słodkiej. Z uwagi na to, że jest to kraj, który znajduje się w przeważającej mierze na pustyni, to ceny owoców oraz warzyw są horrendalnie wysokie. Dla przykładu, za kilogram malin trzeba tu zapłacić około 300zł. Kobiety powinny pamiętać o tym, że koniecznie muszą mieć osłonięte ramiona i kolana, gdyż w przeciwnym razie może grozić im mandat, albo nawet wizyta na policji! Z racji tego, iż jest to kraj muzułmański, alkohol dostać można praktycznie jedynie w hotelach i niektórych restauracjach.

Zwiedzając stolicę Kataru, czyli Doha, warto zobaczyć Souq Waqif, czyli rynek. Zachwyca on niezwykłą architekturą, tradycją i folklorem. Znajduje się tu również targ zwierząt oraz szpital dla sokołów. Jak się okazuje, sokoły są tutaj zwierzętami domowymi, ulubionymi pupilami Katarczyków. Na rynku jest gwarno i wesoło, gra arabska muzyka i atmosfera jest naprawdę niepowtarzalna.

Odwiedzając Katar, pamiętać trzeba również o tym, że dni potrafią tu być naprawdę gorące. Temperatura często dochodzi nawet do 50 stopni Celsjusza w cieniu. Poza tym, jeśli mamy sporą sumę pieniędzy, to naprawdę warto wybrać się do Kataru i poznać ten bogaty i zdecydowanie różniący się od naszego kraj.

Ambasada Kataru w Polsce

– adres: ul. Książęca 15 00-498 Warszawa
telefon: (22) 622 22 88
faks: (22) 622 55 66
e-mail: qtrembassypl@yahoo.com

Ambasada RP w Katarze

– adres: Doha, Al-Qutaifiya 66, Str.No.519, Saha 49
telefon: +974 44 11 32 30
faks: +974 44 11 03 07
e-mail: doha.amb.sekretariat@msz.gov.pl