Australia

australia

Australia jest jedynym państwem, które obejmuje cały kontynent. Pod względem powierzchni jest szóstym krajem świata. Nazwa tego kontynentu i państwa wywodzi się od łacińskiego Terra Australis, czyli Ziemia Południowa. Stolicą Australii jest Canberra. Państwo podzielone jest na 6 stanów (Wiktoria, Nowa Południowa Walia, Queensland, Terytorium Północne, Australia Zachodnia oraz Australia Południowa). Australia nie jest gęsto zaludniona (jedynie 3 osoby na kilometr kwadratowy). Zwierzętami symbolizującymi Australię są struś i emu. Oba ptaki nie potrafią chodzić do tyłu i wiąże się to z dewizą kraju: „Zawsze do przodu, nigdy do tyłu”. Najwyższy szczyt Australii to Góra Kościuszki, która została zdobyta przez Pawła Edmunda Strzeleckiego. Wiele osób zastanawia się, dlaczego to Canberra jest stolicą. Jak się okazuje, miasto to zostało założone po to, aby właśnie było stolicą i zakończyło spór pomiędzy Sydney a Melbourne.

Australia pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Australii jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Australii, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Australii kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na australijski numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Sydney
  • Port Douglas
  • Melbourne
  • Byron Bay
  • Wielka Rafa Koralowa
  • Great Ocean Road
  • Outback
  • Perth
  • Surfers Paradise

Australia jest miejscem, które kojarzy nam się przede wszystkim z kangurami, Aborygenami i surfingiem. Jak się okazuje, jest tam dwa razy więcej kangurów niż ludzi, więc skojarzenia są jak najbardziej trafne. W Australii hodowane są owce i ponad 70% światowej wełny pochodzi właśnie stąd. Ciekawostką jest, że znajduje się tam najdłuższy na świecie płot (długość ponad 5,5 tys. km), który odgradza owce od dzikich psów dingo. Narodowym sportem australijczyków jest surfing. Jest to kraj wielokulturowy, oprócz mieszkańców pochodzenia brytyjskiego, żyją tu także rdzenni mieszkańcy – Aborygeni, jak także wielu imigrantów z pozostałych kontynentów.

Jeśli chodzi o kuchnię australijską, dominuje tu pieczeń albo kotlet, podawany z three veg (czyli trzy warzywa: ziemniaki, marchewka i groszek). Najbardziej znanym dodatkiem do potraw jest vegemite – pasta do smarowania chleba z wyciągu z drożdży. Dzięki rządowym programom promującym jedzenie warzyw i owoców, można tu kupić w zasadzie wszystkie odmiany warzyw i owoców pochodzące z całego świata. Jak się okazuje, coraz większą popularnością w Australii cieszy się kuchnia polska, a w szczególności pierogi, kiełbasy i pączki. Kraj ten znany jest również z wyśmienitych win.

Będąc w Australii, patrząc w niebo czujemy, jakby było ono zdecydowanie bliżej nas. Potrafimy tu dostrzec, że jedna gwiazda jest bliżej innej i tak dalej. Inne są również niż na naszej północnej półkuli konstelacje. Naprawdę warto to zobaczyć. Z kolei Aborygeni przyglądają się niebu w inny sposób. Oni patrzą na ciemniejsze fragmenty nieba, gdzie nie widać gwiazd. W przestrzeniach między gwiazdami potrafią dostrzec na przykład wizerunek kangura, albo strusia.

Australia jest niezwykle ciekawym miejscem, które warto poznać. Maksymą życiową mieszkańców jest „No worries”. Są to najczęściej wypowiadane tu słowa. Znaczy to dużo więcej niż wyluzuj się, nie stresuj. Mieszkańcy Australii są radośni i pozytywnie nastawieni do życia. Naprawdę fajnie byłoby ich poznać.

Ambasada Australii w Polsce

– adres: ul. Nowogrodzka 11, III piętro, 00-513 Warszawa
telefon: (22) 521 34 44
faks: (22) 627 35 00
e-mail: ambasada.australia@dfat.gov.au

Ambasada RP w Australii

– adres: Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
telefon: +61 2 6273 1208
faks: +61 2 6273 3184
e-mail: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl