Turcja

turcja

Turcja jest państwem położonym na półwyspie Azja Mniejsza oraz częściowo w Europie. Stolicą tego państwa jest Ankara. Graniczy z Bułgarią, Grecją, Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Tylko 3% tego państwa leży w Europie. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki Turcji jest turystyka (jest szóstym najchętniej odwiedzanym krajem na świecie). Państwo to ma dostęp do: Morza Śródziemnego, Morza Marmara, Morza Czarnego i Morza Egejskiego. Główną religią jest tu islam.

Turcja pełna jest niezwykłych miejsc, więc jest bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Turcji jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Turcji, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy w Turcji kupić kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na turecki numer lokalny. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Antalya
 • Stambuł
 • Ankara
 • Troja
 • świątynia Apollina – Didim
 • Wyspa Boscaada
 • Olimpos
 • Assos
 • Pergamon
 • Efez
 • Meryemana
 • Pamukkale
 • Kapadocja

Turcja jest krajem, który zachwyca różnorodnością. Turyści są zakochani antycznymi ruinami oraz pięknymi minaretami meczetów. Wiele osób wprawiają w osłupienie także nowoczesne miasta, gdyż przed wizytą w tym kraju kojarzyli go jedynie z kolorowym, orientalnym chaosem.

Trzeba pamiętać, że Turcja to nie tylko plaże i atrakcyjne kurorty. Są to także bogate w zabytki miasta, antyczne ruiny oraz niezwykle piękna przyroda. Mimo tego, iż stolicą państwa jest Ankara, to zdecydowanie bardziej popularny jest Stambuł. Jest to jedyne miasto na świecie, które położone jest na dwóch kontynentach. Wiele osób mówi, że jest to miejsce, które jednocześnie zachwyca i szokuje. Przeplatające się bogactwo z dzielnicami biedy stanowi bardzo ciekawy obraz. Będąc w Stambule koniecznie trzeba zobaczyć takie miejsca, jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet, czy Wieża Leandra.

Kuchnia turecka charakteryzuje się łączeniem smaków i składników. Głównie spowodowane jest to jej położeniem na styku Europy i Azji. Je się tu dużo warzyw (najważniejszy jest bakłażan, ale poza nim spożywa się dużo pomidorów, ziemniaków, papryki i cukinii). Zabronione jest spożywanie wieprzowiny. Króluje tu głównie baranina oraz jagnięcina. Najsłynniejszym daniem, nieodzownie kojarzonym z Turcją jest kebab.

Będąc w Turcji naprawdę warto zrobić sobie kilka dni wolnego od plażowania i odwiedzić ciekawe miejsca, które z pewnością zapewnią niezapomniane wspomnienia.

Ambasada Turcji w Polsce

– adres: Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa
telefon: (22) 646 43 21-22
faks: (22) 646 37 57
e-mail: turkemb@zigzag.pl

Ambasada RP w Turcji

– adres: Ankara, Atatürk Bulvarı 241, 06650 Kavaklidere
telefon: +90 312 4572000
faks: +90 312 4678963
e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl