Tanie rozmowy za granicą

Pierwszą czynnością po przekroczeniu granicy, zwłaszcza gdy znajdziemy się poza Unią Europejską, powinno być wyjęcie z telefonu polskiej karty sim i zakup startera lokalnego operatora. Na szczęście w UE stawki za połączenia telefoniczne w roamingu nie powinny zrujnować nas finansowo, natomiast korzystanie z roamingu poza Unią Europejską może nas naprawdę dużo kosztować.

Na przykład, gdy będziemy w Chinach, to za minutę odebranego połączenia zapłacimy:

 • 4,00 zł w Play na kartę,
 • 4,03 zł w Orange,
 • 6,05 zł w T-Mobile,
 • 8,07 zł w Plusie.

Gdy postanowimy zadzwonić z Chin do Polski i porozmawiać minutę, zapłacimy:

 • 7,00 złotych w Play,
 • 6,05 zł w Orange,
 • 8,07 zł w Plusie,
 • 12,10 zł w T-Mobile.

Co więc zrobić, aby można było się do nas dodzwonić po wyjęciu polskiej karty sim?

Oto przykładowe rozwiązanie przy wykorzystaniu startera lokalnego operatora oraz polskiego dostawcy VoIP:

 • Zanim wyruszymy w podróż, kupujemy sobie numer stacjonarny u dowolnego polskiego dostawcy VoIP.
 • Na swoim telefonie komórkowym włączamy pocztę głosową wraz z komunikatem, że jesteśmy teraz dostępni pod nowym polskim numerem stacjonarnym.
 • Gdy tylko przekroczymy granicę, kupujemy starter lokalnego operatora i ustawiamy przekierowanie połączeń z numeru stacjonarnego na nowy zagraniczny numer komórkowy.

Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej. Na przykład za przekierowane połączenie na chiński numer komórkowy zapłacimy ok. 10 groszy brutto zamiast kilku złotych.

Oczywiście, w przypadku, gdy będziemy mieć dostęp do internetu, nie trzeba będzie w ogóle płacić za odebrane połączenia. Wystarczy zainstalować dowolną aplikację wspierającą protokół SIP (np. darmowy Zoiper, współpracujący ze wszystkimi operatorami), a wtedy połączenia przychodzące będziemy mogli odbierać przez internet, bez pośrednictwa zagranicznej sieci komórkowej.

Obecnie na rynku działa wielu operatorów SIP. Jednym z nich jest na przykład niezawodny ototelefon.pl .

Co zrobić, aby tanio dzwonić do Polski?

Najlepszym rozwiązaniem do realizacji połączeń wychodzących jest instalacja wspomnianej powyżej aplikacji VoIP. Dzięki niej zapłacimy za połączenia tyle samo, ile zapłacilibyśmy, gdybyśmy dzwonili będąc w Polsce.

Jeśli jednak nie będziemy mieli wystarczająco szybkiego internetu do przeprowadzenia rozmowy, dobrym rozwiązaniem będzie aplikacja VoIP, która umożliwia zestawianie połączeń. Jedną z takich aplikacji jest komunikator MobileVoIP, który współpracuje z usługami z grupy Dellmont. Aplikacja ta potrzebuje tylko „trochę” internetu, aby wysłać do serwera informację, z jakim numerem chcemy się połączyć. Po chwili serwer telekomunikacyjny zadzwoni na 2 numery jednocześnie: na nasz aktualny numer zagraniczny oraz na numer naszego rozmówcy w Polsce. Zapłacimy za 2 połączenia ok. 30 groszy, czyli znacznie mniej niż na przykład w T-Mobile, gdzie kosztowałoby to 12,10zł/min.

Przydatne rozwiązania dotyczące tanich rozmów za granicą znaleźć można na stronie taniroaming.eu .