Kuwejt

kuwejt

Kuwejt jest malutkim państwem położonym między Irakiem a Arabią Saudyjską, nad Zatoką Perską. Obszar Kuwejtu to mniej więcej 3/4 obszaru Warmii i Mazur. Powierzchnia kraju jest nizinna, ponad 90% to pustynie i półpustynie. Latem temperatura często przekracza tu 50 stopni Celsjusza. Kuwejt podzielony jest na 6 gubernatorstw. Pierwszorzędne znaczenie mają tutaj drogi. Z uwagi na wysokie temperatury, nikt nie porusza się pieszo, a jedynie w klimatyzowanych samochodach. Biorąc pod uwagę, że Kuwejt posiada ogromne zasoby ropy naftowej, benzyna jest tu bardzo tania. Kuwejcki dinar jest najdroższą walutą na świecie.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Kuwejt (stolica)
  • pustynia
  • Budynek Organizacji Arabskiej
  • Al-Hashemi II (największa na świecie drewniana łódź)
  • Czerwony Fort

Największe miasto Kuwejtu, Al-Kuwait otoczone jest siedmioma autostradami. Stolicę symbolizują trzy białe spiczaste wieże. Można je zwiedzać, znajdują się tu punkty widokowe oraz restauracja. W Kuwejcie znajduje się Grand Mosque, czyli Wielki Meczet. Jest to największy meczet w kraju. Z zewnątrz nie wygląda on specjalnie imponująco, jednak wnętrze zachwyca niezwykłym bogactwem. Świątynia posiada 144 okna, a kobiety i mężczyźni modlą się w osobnych salach. W stolicy Kuwejtu zobaczyć można również największe na Bliskim Wschodzie akwarium ze zwierzętami morskimi, a także obejrzeć wyścigi wielbłądów, na grzbietach których nie siedzą już dżokeje, a roboty! uśmiech Bardzo ciekawym miejscem są bazary, na których ceny są najniższe w kraju. Przykładem może być Friday Market. Największym zaś i najstarszym targiem w Kuwejcie jest Souk Mubarakiya. Można tu kupić dosłownie wszystko.

W Kuwejcie warto również wybrać się na pustynię. Najlepiej oczywiście zrobić to po południu, bo w ciągu dnia temperatura często jest nie do wytrzymania. W okresie od października do marca trwa tu sezon biwakowy i bardzo dużo mieszkańców wyjeżdża w wolnym czasie odpocząć na pustyni, rozbijając tam swoje luksusowe namioty.

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Kuwejtu. Najlepsze połączenia są przez Amsterdam, Stambuł i Frankfurt. Trzeba pamiętać o tym, że do tego kraju nie można wwozić alkoholu, wieprzowiny ani erotycznej prasy. Niezbędna jest również odzież osłaniająca kolana, ramiona i dekolt.

Ambasada RP w Kuwejcie

– adres: Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
telefon: +965 253 11 571/2
faks: +965 253 11 576
e-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ambasada Kuwejtu w Polsce

– adres: ul. Franciszka Nullo 13, 00-486 Warszawa
telefon: (22) 622 28 60
faks: (22) 627 43 14
e-mail: embassy@kuwait-embassy.pl