Kolumbia

kolumbia

Kolumbia to kraj znajdujący się w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z pięcioma państwami: Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem i Panamą. Kolumbia ma dostęp do Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. Państwo podzielone jest na 32 departamenty, które dzielą się na gminy, a gminy z kolei na corregimientos. Z całą pewnością, jeśli chcemy zobaczyć wszystko, z czego słynie Ameryka Południowa, powinniśmy udać się właśnie do Kolumbii.

Tanie rozmowy do Kolumbii

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Bogota
  • Los Nevados
  • Cartagena
  • Santa Marta
  • Popayan
  • Dolina Cocora
  • góra Monserrate
  • Caño cristales
  • Medellin
  • Park Narodowy Tayrona

Większość osób wybierających się do Kolumbii z pewnością najpierw trafi do stolicy, czyli Bogoty. Miasto znajduje się na wysokości ponad 2600 m n.p.m. Bogota leży w centralnej części kraju. Jednym z najważniejszych miejsc jest piękna, najstarsza dzielnica – La Candelaria. Podziwiać tu można zarówno wiele zabytków, jak i interesujące kolonialne domy. W jednej z wielu klimatycznych kawiarni można napić się słynnej na całym świecie kolumbijskiej kawy. Koniecznie zobaczyć trzeba również katedrę znajdującą się przy Placu Simona Bolivara, dla której tłem są imponujące Andy. W Bogocie odwiedzić można również największe na świecie Muzeum Złota, gdzie eksponatami są na przykład ozdoby ze złota wykonane przez Indian jeszcze w czasach prekolumbijskich. Będąc w stolicy Kolumbii warto również udać się na wzgórze Monserrate, gdzie znajduje się świątynia. Można tu wejść o własnych siłach lub wjechać kolejką. Ze szczytu rozciąga się niesamowity widok na Bogotę.

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest portowe miasto Cartagena. Dzięki wielu zabytkom architektury kolonialnej oraz niespotykanemu klimatowi, Cartagena została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miejsce to często ukazywane jest w filmach i literaturze. Jednym z tutejszych zabytków jest Las Bóvedas, czyli system podziemnych korytarzy, które kiedyś miały być lochami, a obecnie są siedzibą wielu ekskluzywnych sklepów.

Tani roaming Kolumbia

Następnym obowiązkowym punktem podczas wyprawy do Kolumbii powinno być miasto Santa Marta, uważane za jedno z najbardziej atrakcyjnych w całej Ameryce Południowej. Największą zaletą tego miejsca jest położenie. Santa Marta znajduje się pomiędzy Morzem Karaibskim a łańcuchem górskim Sierra Nevada de Santa Marta. Miasto istnieje od XVI wieku i jest jednym z pierwszych, które powstały w Kolumbii. Znajduje się tu wiele zabytków, które mają ogromną wartość dla Kolumbijczyków (jak na przykład dom, w którym zmarł Szymon Bolivar). W Santa Marta organizowanych jest wiele imprez i festiwali (najwięcej uczestników zawsze przyciąga Festiwal Morza). Warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który za niewielką opłatą opowie o wszystkich ciekawostkach związanych z tym miejscem.

Będąc w Kolumbii koniecznie spróbować trzeba specjałów tutejszej kuchni. Dostaniemy tu na przykład przepyszny ryż z kokosem, smażone ryby i owoce morza, aijaco (ziemniaczana zupa z rejonu Bogoty), arepas (kukurydziane placki) oraz gorącą czekoladę z rozpuszczonym żółtym serem.

Trzeba pamiętać, że Kolumbia w dalszym ciągu nie ma zbyt pochlebnej opinii ze względu na przemyt narkotyków oraz liczne przestępstwa. Wybierając się tutaj warto być ostrożnym. Jednak tutejsze zabytki oraz przepyszna kuchnia zdecydowanie są warte poznania.

Ambasada RP w Kolumbii

– adres: Carrera 21 bis No 104A-15, Bogotá, Colombia
telefon: +57 (1) 214 04 00
faks: +57 (1) 214 29 31
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ambasada Kolumbii w Polsce

– adres: ul. Zwycięzców 29, 03-936 Warszawa
telefon: (22) 617 09 73
faks: (22) 617 66 84
e-mail: embcol@medianet.pl