Tunezja

tunezja

Tunezja położona jest w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym. Kraj ten graniczy z Algierią i Libią. Tunezja podzielona jest na 24 gubernatorstwa (wilaje), które z kolei dzielą się na dystrykty i gminy. Państwo to nazywane jest „krajem zachodzącego słońca”. Stolica znajduje się w Tunisie. Tunezja sąsiaduje z Saharą oraz Morzem Śródziemnym, dlatego jej krajobraz jest niezwykle zróżnicowany.

Tunezja większości z nas kojarzy się z cudowną, wakacyjną sielanką. Jak się okazuje kraj ten kusi nie tylko pięknymi plażami. Zobaczyć tu można zachwycające zabytki architektury romańskiej. Starożytne budowle i piękne ogrody z pewnością spodobają się niejednemu.

Tanie rozmowy do Tunezji

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Tunis
  • Thugga
  • Al-Dżamm
  • Sidi Bou Said
  • Kartagina
  • Tozeur
  • Monastir
  • Sousse
  • Kairuan
  • Amfiteatr Rzymski

Aby poznać prawdziwą Tunezję, trzeba oddalić się od turystycznych kurortów. W tym kraju można podziwiać mnóstwo kontrastów – z jednej strony kompletna susza na pustyni, z drugiej zaś morze i zielone lasy. Jest to idealne miejsce dla amatorów nurkowania i windsufingu. Atrakcyjnymi miejscowościami do uprawiania sportów są Tabarka i Hammamet. W pobliżu tej pierwszej podziwiać można piękne rafy koralowe, zaś w okolicach drugiej znajdziemy wiele wraków statków.

Będąc w Tunezji, warto udać się do położonej niedaleko stolicy Kartaginy. Miasto zostało założone w 814 r. p.n.e. Jest to niezwykle urzekające miejsce, które przepełnione jest atmosferą starożytnego Rzymu. Kartagina została zdobyta przez Rzymian i najpierw zniszczona, a następnie odbudowana. Do dzisiejszych czasów zachowały się świątynie, rzymskie łaźnie i wille.

Wyprawy do Tunezji nie można sobie także wyobrazić bez zobaczenia Sahary. Jest to największa pustynia na Ziemi. Koniecznie trzeba na własne oczy zobaczyć jej bezkres, czy to jadąc na jednodniową wycieczkę jeepem, czy podróżując na grzbiecie wielbłąda. Przy okazji można również przyjrzeć się zwyczajom żyjących na pustyni Beduinów. Można podążać szlakiem twórców „Gwiezdnych Wojen” albo drogą, którą przemierzały dawne karawany niewolników.

Tunezyjska kuchnia charakteryzuje się przede wszystkim pikantnością. W kraju tym zjemy pyszne naleśniki, omlety, sosy, zapiekanki. Popularną potrawą jest tu brik, czyli cienki placek złożony w trójkąt, wypełniony farszem z tuńczyka, owoców morza, królika lub warzyw. Skosztować możemy również doskonałej harissy – pikantnej pasty z czosnku, kolendry, papryczek chilli i kminku.

Tani roaming Tunezja

Jak się okazuje Tunezja kusi nie tylko gorącymi plażami. Miłośnicy zwiedzania i sportów wodnych również znajdą tu coś dla siebie. Kraj ten gwarantuje doskonały wypoczynek i niezapomniane wspomnienia.
Ambasada Tunezji w Polsce

– adres: ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa
telefon: (22) 628 25 86
faks: (22) 621 62 95
e-mail: at.varsovie@ambtun.pl

Ambasada RP w Tunezji

– adres: Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
telefon: +216 71 196 196
faks: 00 216 71 196 203
e-mail: tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl