Tanzania

tanzania

Tanzania położona jest we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Rwandą, Ugandą, Zambią oraz Demokratyczną Republiką Konga. Na terenie Tanzanii znajduje się najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro, jeden z najbardziej znanych parków narodowych na świecie, czyli Serengeti oraz największy krater świata o nazwie Ngorongoro. Kraj ten można odwiedzać w ciągu całego roku, jednak najmniej turystów jest tu w czasie trwania pory deszczowej, gdyż często część dróg jest nieprzejezdna, a niektóre hotele pozamykane. Językiem urzędowym Tanzanii jest suahili, jednak bez większych problemów można porozumieć się po angielsku.

Tanie rozmowy do Tanzanii

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Park Narodowy Serengeti
 • Kilimandżaro
 • Krater Ngorongoro
 • Park Narodowy Tarangire
 • malowidła naskalne Kondoa
 • Selous Game Reserve
 • Ruiny Kilwa Kisiwani i Songo Mnara
 • Stone Town
 • Zanzibar
 • jezioro Tanganika
 • jezioro Wiktorii

Tanzania przyciąga turystów przede wszystkim bogactwem przyrodniczym – piękne sawanny wraz z dzikimi zwierzętami oraz majestatyczna góra Kilimandżaro. Jedną z głównych atrakcji tego kraju jest przede wszystkim Park Narodowy Serengeti. Został on odkryty w 1913 roku i od tamtej pory był uznawany za symbol raju przez wiele osób odwiedzających Afrykę.  Teren parku obejmuje: obszar chroniony Ngorongoro, rezerwat Maswa Game, rezerwat w Loliondo, Grumeti i Ikorongo oraz leżący w Kenii zamieszkany przez Masajów rezerwat Masaj Mara. Każdego roku do Serengeti przyjeżdża prawie 100 tysięcy turystów. Park stanowi jeden z najstarszych na Ziemi ekosystemów i tak naprawdę niewiele się w nim zmieniło w przeciągu ostatnich milionów lat. Charakterystyczną cechą dla Serengeti jest migracja zwierząt z północy na południe.

Kolejnym obowiązkowym punktem dla odwiedzających Tanzanię jest krater Ngorongoro. Znajduje się on na północy kraju i stanowi obszar wygasłego wulkanu. Średnica krateru to aż 18 kilometrów, a różnica pomiędzy krawędzią a najgłębszym miejscem wynosi 600 metrów. Krater Ngorongoro uznawany jest za kolebkę ludzkości, ponieważ odnaleziono tam szczątki przodka człowieka, homo habilis. Żyje tu również bardzo dużo gatunków zwierząt, między innymi antylopy, gazele, hipopotamy, krokodyle, lwy i żyrafy.

Następnym „must see” w Tanzanii jest Kilimandżaro. Jest to najwyższy wolnostojący masyw górski na świecie (5895 m n.p.m.). Kilimandżaro nie stanowi zbyt trudnego wyzwania dla wspinaczy. W zasadzie wystarczy odpowiednia odzież, czekan oraz przewodnik i każdy może zdobyć najwyższy szczyt Afryki. Będzie to z pewnością bardzo ciekawa wycieczka, podczas której mija się gorącą dżunglę, wrzosowiska, skalne turnie, a na końcu czeka zimna, wiecznie ośnieżona i oblodzona czapa.

Tani roaming Tanzania

Oczywiście miłośnicy wypoczywania na gorących plażach w Tanzanii również powinni czuć się doskonale. Na taki urlop warto wybrać na przykład plaże na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, gdzie znajdziemy biały piasek, lazurową wodę oraz palmy kokosowe. Ciekawym miejscem może być Dar es Salaam, albo Matemwe i Chwaka Bay. Doskonałym wyborem będzie również Zanzibar. Nazywany jest on Wyspą Przypraw. Znajdziemy tu wielkie plantacje goździków, pieprzu, gałki muszkatołowej i cynamonu.

Kuchnia tanzańska jest dosyć egzotyczna dla turystów z Europy. Jednym z najpopularniejszych tutaj dań jest ugali, czyli mieszanka gulaszu i płatków kukurydzianych. Je się tutaj dużo mięsa, w szczególności baraniny, jak także owoców morza. Jednym z tanzańskich przysmaków są również smażone owady. Jest to jednak pozycja dla bardziej odważnych smakoszy.

Tanzania jest spełnieniem marzeń o pięknej Afryce. Robiąca niesamowite wrażenie przyroda zachwyca ogromną rzeszę odwiedzających ten kraj.