Szwecja

szwecja

Szwecja jest państwem skandynawskim położonym w północnej Europie. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią. Kraj ten większości z nas kojarzy się pewnie przede wszystkim z Abbą, Ikeą i rejsami promem do Karlskrony. Najlepiej jest wybrać się tu w okresie od maja do września i trafić na korzystną pogodę (na północy kraju śnieg zaczyna padać już we wrześniu).

Tanie rozmowy do Szwecji

Miejsca, które warto odwiedzić:

  • Malmö
  • Uppsala
  • Helsingborg
  • Gotlandia
  • Sztokholm
  • hotel lodowy w Jukkasjärvi
  • Park Rozrywki Astrid Lindgren

Zwiedzanie Szwecji większość turystów rozpoczyna od stolicy, czyli Sztokholmu. Miasto położone jest na 14 wyspach. Przed rozpoczęciem poznawania szwedzkiej stolicy, warto rozważyć zakup Stockholm Card, która uprawnia do wejścia do prawie 80 najpopularniejszych muzeów i ciekawych miejsc oraz do poruszania się komunikacją miejską bez limitu. Gdy już zaopatrzymy się w kartę, można wyruszyć na zwiedzanie miasta. Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest starówka nazywana Gamla Stan. Mimo, iż nie jest ona zbyt wielka, to ma w sobie mnóstwo uroku i tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Miejsce to ma swój początek w XIII wieku, o czym świadczą chociażby wąskie uliczki i zakamarki, z których najwęższy ma jedynie 90cm! uśmiech Na starówce znajduje się katedra Storkyrkan, gdzie odbywają się wszystkie ważne uroczystości oraz koronacje.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc w Szwecji jest Malmö. Miasto znajduje się nad brzegiem zatoki Oresund. Zobaczyć tu można bardzo dużo przykładów ciekawej, skandynawskiej architektury. Centrum miasta, z uwagi na turystów, jest zamknięte dla ruchu kołowego. Dzięki temu odwiedzający Malmö mogą w spokoju zwiedzać, relaksować się i spacerować uliczkami tego malowniczego miejsca. Warto zobaczyć również Muzeum Malmö, które znajduje się w renesansowym zamku wzniesionym w czasach, kiedy miasto należało do Danii. Uwagę przyciąga również renesansowy ratusz oraz gotycki kościół św. Piotra, w którym znajduje się największy ołtarz w całej Skandynawii. Poza wiekowymi zabytkami, miasto kojarzone jest również z nowoczesnym wieżowcem Turning Torso, który jest najwyższym budynkiem w kraju.

Godna uwagi jest również dawna stolica Szwecji – Uppsala. To tutaj znajduje się centrum historyczne i religijne. W pięknej, gotyckiej katedrze znajdują się relikwie Eryka IX Świętego, który był królem Szwecji i jest patronem tego kraju. Jest to również miasto uniwersyteckie, porównywane nawet z Oxfordem. Studiowali tutaj na przykład Anders Celsjusz oraz Carl von Linne.

Tani roaming Szwecja

Osoby preferujące odpoczynek na łonie natury powinny wybrać się na szwedzką wyspę – Gotlandię. Nazywana jest ona Wyspą Wikingów. Piękna, nieskażona cywilizacją przyroda, cisza i spokój – to wszystko czeka na przyjeżdżające tu osoby. Na całej wyspie rozlokowane są wiekowe gotyckie kościoły oraz zabytkowe mury i muzea.

Kuchnia szwedzka uważana jest za jedną z najprostszych europejskich kuchni. Kojarzona jest głównie z rybami. Królują tu przede wszystkim marynowane śledzie, makrele, łososie. Szwedzi uwielbiają zapiekane w mleku lub śmietanie ziemniaki, cebulę i anchois. Jednak chyba najbardziej charakterystycznym ze wszystkich szwedzkich dań są klopsiki z żurawiną (nam w Polsce doskonale znane z ulubionej Ikei uśmiech).

Ambasada RP w Szwecji

– adres: Karlavägen 35, 114 31 Sztokholm
telefon: 0046-8-50 57 50 00
faks: 0046-8-50 57 50 86
e-mail: sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ambasada Szwecji w Polsce

– adres: ul. Bagatela 3, 00-585 Warszawa
telefon: (22) 640 89 00
faks: (22) 640 89 83
e-mail: ambassaden.warszawa@foreign.ministry.se