Szwajcaria

szwajcaria

Szwajcaria leży w Europie Zachodniej i sąsiaduje z Niemcami, Austrią, Lichtensteinem, Włochami oraz Francją. Kraj ten nie jest członkiem ani Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest to państwo federacyjne, które składa się z 26 kantonów oraz 2890 gmin. Obowiązują tu aż 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retroromański. Formalnie, Szwajcaria nie ma stolicy, jednak będące siedzibą rządu Berno pełni jej funkcję. Z krajem tym większości z nas kojarzy się przede wszystkim neutralność, bogactwo, precyzja, pyszna czekolada, wyśmienite sery i słynne szwajcarskie zegarki. Jednak jak się okazuje, Szwajcaria ma do zaoferowania dużo więcej.

Tanie rozmowy do Szwajcarii

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Zurych
 • Berno
 • Genewa
 • Bazylea
 • Lozanna
 • lodowiec Aletsch
 • Matterhorn
 • dolina 72 wodospadów
 • wytwórnia appenzellera w Stein
 • Dolina Zegarów
 • Jezioro Genewskie
 • La Folia w Rougemont

W Szwajcarii ruch turystyczny skoncentrowany jest głównie w rejonie Alp Szwajcarskich. Z pewnością również warto odwiedzić większe miasta, takie jak Zurych, Genewa czy Bazylea. Zurych nazywany jest miastem bankierów oraz miastem fontann (jest ich tu około 1100, wszystkie działają i w dodatku z większości można pić wodę).

Miejscem, które warto uwzględnić w swoim planie podróży po Szwajcarii jest Matterhorn. Góra, której sylwetkę zna w zasadzie cały świat. Jest to szósty pod względem wysokości szczyt w Alpach. Kolejką można wjechać na pobliski szczyt Gornergrat i z punktu widokowego na wysokości 3131 m n.p.m. podziwiać ten niezwykły czterotysięcznik.

Szwajcaria słynie również z górskich kolei. Przykładowo, pociąg Glacier Express na swojej trasie pokonuje 291 mostów i wiaduktów oraz 91 tuneli, a najwyżej położony punkt na jego trasie znajduje się na wysokości aż 2033 metrów!  Podróż tym ekspresem rozpoczyna się w St. Moritz i wiedzie w poprzek Alp Szwajcarskich aż do stóp słynnego szczytu Matterhorn.

Kraj ten wybierany jest przez miłośników sportów zimowych, głównie narciarstwa. Również osoby kochające słodycze znajdą tutaj coś dla siebie. Szwajcaria uważana jest za kraj, w którym produkuje się najlepszą czekoladę na świecie. Podobno statystyczny Szwajcar zjada około 12 kilogramów czekolady rocznie…co wcale nie dziwi . Również miłośnicy serów powinni czuć się tutaj doskonale. Producenci pilnie strzegą swoich receptur, a smak ich serów doceniany jest przez najbardziej wymagających koneserów. Do tego dochodzi szansa na spróbowanie mleka prosto od „fioletowej krowy”. Brzmi zachęcająco, prawda? 🙂

Tani roaming Szwajcaria

To niewielkie państwo, jakim jest Szwajcaria, ma na swoim terenie jedne z najpiękniejszych gór i wodospadów świata. Wiecznie ośnieżone szczyty Alp pięknie komponują się z zielonymi dolinami i rozlokowanymi w nich malowniczymi miasteczkami. Jest to idealne miejsce dla miłośników pięknych krajobrazów, czystości i spokoju.

Ambasada Szwajcarii w Polsce

– adres: al. Ujazdowskie 27, 00-540 Warszawa
telefon: (22) 628 04 81-82
faks: (22) 621 05 48
e-mail: var.vertretung@eda.admin.ch

Ambasada RP w Szwajcarii

– adres: Berno, Elfenstrasse 20a, 3000 Bern 15
telefon: +41 31 358 02 40
faks: +41 31 358 02 16
e-mail: berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl