RPA – Republika Południowej Afryki

rpa

Republika Południowej Afryki jest najdalej wysuniętym na południe państwem Afryki. Sąsiaduje z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem, Suazi i Lesotho. Jest to kraj wielu języków, wielu kultur i różnorodności, o czym może świadczyć na przykład liczba języków urzędowych – 11, albo jedyny na świecie wielojęzyczny hymn. W RPA mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym, zwrotnikowym oraz pustynnym. Na szczęście klimat jak na Afrykę jest tu dość umiarkowany, więc nie grożą nam tu śmiertelne upały.

Tanie rozmowy do Republiki Południowej Afryki

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Johannesburg
 • kopalnie złota i diamentów
 • Pretoria
 • Park Narodowy Krugera
 • Port Elisabeth
 • Kapsztad
 • Przylądek Dobrej Nadziei
 • Góry Smocze
 • Przylądek Igielny
 • Durban
 • Garden Route
 • Soweto (South Western Township)

RPA jest doskonałym miejscem, aby na własne oczy zobaczyć faunę kojarzoną z Afryką – lwy, zebry, antylopy, żyrafy, hieny, gepardy, słonie, nosorożce i krokodyle. Zwierzęta te podziwiać można w ich naturalnym środowisku, co będzie nie lada przeżyciem. Kraj ten jest również świetnym miejscem dla miłośników pięknych krajobrazów. W RPA oglądać można przeróżne formy ukształtowania terenu. Znajdziemy tu na przykład niezwykłe Góry Drakensberg, które należą do najstarszych gór na świecie oraz piękne, dzikie plaże, na których może zaskoczyć widok krów uśmiech . Do tego pustynny busz, a tam słynne afrykańskie zachody słońca. Pogoda oczywiście również nie zawodzi. Słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku, a niebo jest naprawdę niebieskie. Z racji tego, ze RPA leży na drugiej półkuli, to stosunek pór roku jest tu odwrócony. Jest to więc idealne miejsce na ucieczkę od polskiej zimy.

Fani sportów ekstremalnych powinni również świetnie się tu bawić, na przykład podczas nurkowania z rekinami (w klatce, albo bez) lub polując z oszczepami na ryby. Jeśli jednak to przekracza nasze możliwości, zawsze można też na przykład popływać z pingwinami i delfinami. Do tego skoki na bungee, loty na paralotni, a nawet jazda na strusiu. Atrakcji do wyboru jest naprawdę mnóstwo.

Zwiedzając Republikę Południowej Afryki warto odwiedzić na przykład Johannesburg. Miasto to uważane jest za światową stolicę złota. Znajduje się tu Muzeum Afryki oraz  park tematyczny Gold Reef City i Casino, który jest rekonstrukcją starego miasta poszukiwaczy złota. Johannesburg jest największym i najbogatszym miastem w RPA. Jest to coś w rodzaju miasta przyszłości Afryki, gdyż nie przypomina pozostałych miast, które można tu spotkać.

Tani roaming Republika Południowej Afryki

Koniecznie zobaczyć też trzeba Przylądek Dobrej Nadziei. Jest on zakończeniem 100-kilometrowego półwyspu. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miejsc w Afryce. To tutaj po raz pierwszy widziano Latającego Holendra, czyli słynny mityczny statek, który pod pełnymi żaglami i bez załogi przemierzał morza i oceany. Podziwiać tu można przepiękne piaszczyste plaże i tajemnicze groty.

Będąc w RPA koniecznie spróbować trzeba tutejszej kuchni. W okolicach Kapsztadu skosztować można potraw malajskich, takich jak breyani, czyli zapiekany ryż z soczewicą i jagnięciną, doprawiony kolendrą. W całym kraju dostaniemy pyszne i świeże owoce morza, jak także dania kuchni hinduskiej. Jeśli chodzi o pamiątki, które można przywieźć z Republiki Południowej Afryki, to na pewno mogą to być na przykład diamenty, kamienie szlachetne i półszlachetne, ręcznie wykonane przedmioty, wyroby skórzane oraz doskonałe wina.

RPA oferuje turystom w zasadzie każdą z możliwych rozrywek, w dodatku ulokowaną w typowo afrykańskim klimacie. Jest to niezwykle piękny i ciekawy kraj.

 

Ambasada Republiki Południowej Afryki w Polsce

– adres: ul. Koszykowa 54, 00-675 Warszawa
telefon: +48 22 622 10 05
faks: +48 22 625 62 70
e-mail: warsaw.political@dirco.gov.za

Ambasada RP w Republice Południowej Afryki

– adres: Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
telefon: +27 12 430 26 21
faks: +27 86 76 50 421
e-mail: pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl