Peru

peru

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej i jest to trzecie pod względem wielkości państwo na tym kontynencie. Na większości obszaru panuje tu klimat równikowy (w Amazonii wybitnie wilgotny, a w Andach suchy górski). Kraj podzielony jest na 25 regionów oraz prowincję Lima. Ponadto, Peru podzielić można na trzy krainy geograficzne: Costa (wybrzeże), Sierra (góry) i Selva (dżungla). Państwo te uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na Ziemi.

Tanie rozmowy do Peru

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Lima
  • Oaza Huacachina
  • Arequipa
  • Kanion Colca
  • Cuzco
  • Machu Picchu
  • jezioro Titicaca
  • Isla Ballestas
  • pustynia Atacama

Peru jest krajem o niezwykle bogatej historii, rozpoczynającej się od czasów, gdy mieszkańcami Ameryki byli Indianie. Następnie powstała tu słynna cywilizacja Inków, którzy stworzyli idealne państwo, z doskonałą administracją i prawem, świetnie rozwijającą się gospodarką i przemyślaną architekturą. Po Inkach zachowały się niesamowite budowle, które przetrwały setki lat. Najbardziej znanym zespołem architektonicznym kultury Inków jest Machu Picchu. Znajduje się ono na południu kraju, na wysokości prawie 24oo m n.p.m., w Andach. Zaginione miasto Inków zostało odkryte dopiero w 1911 roku. Do dnia dzisiejszego naukowcy nie znają odpowiedzi na pytanie, kto tu mieszkał i dlaczego opuścił miasto. Warto z wyprzedzeniem kupić sobie bilety przez internet. UNESCO niedawno wprowadziło dzienny limit wejść (2500 osób).

Miejscem, które również warto zobaczyć jest jezioro Titicaca. Jest to największe jezioro wysokogórskie na świecie. Stanowi ono granicę pomiędzy Peru a Boliwią. Na jeziorze znajduje się kilka popularnych wysp. Podobno jest to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie równocześnie można zaznać choroby wysokościowej i morskiej 🙂 .

Zwiedzając Peru, z pewnością wiele osób trafi do stolicy, którą jest Lima. Około 30% mieszkańców kraju mieszka właśnie tutaj. Lima uznawana jest za miasto kontrastów. Zobaczyć tu można zarówno piękne centrum w stylu kolonialnym, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, jak także nowoczesną dzielnicę Miraflores. Najgorzej jednak wyglądają ciągnące się wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego slumsy. Długie kilometry dzielnic biedy robią na odwiedzających Limę piorunujące wrażenie.

Tym, co bardzo kojarzy nam się z Peru są z pewnością alpaki. Zwierzęta te przypominają z wyglądu lamę i żyją w Andach. Dzięki temu, że panują tam skrajnie trudne warunki (temperatura waha się od -30 do +30 stopni), to mają jedną z najdelikatniejszych wełen na świecie. Wełna z alpaki jest bardzo miękka, lekka, delikatna i zarazem niesamowicie wytrzymała. W dodatku nie posiada żadnych alergenów. Tkaniny z tej wełny uznawane są za luksusowe. W Europie ich ceny są bardzo wysokie, dlatego będąc w Peru warto skusić się na jakąś rzecz z tej świetnej wełny (chociażby szalik, cena to około 200zł).

Tani roaming Peru

Kuchnia peruwiańska jest jedną z najbardziej zróżnicowanych w całej Ameryce Południowej. Najbardziej charakterystyczne dania to: ceviche (kawałki surowej, marynowanej w soku z limonki ryby albo owoców morza z dodatkami) oraz cuy (pieczona świnka morska). Dostaniemy tu również wiele odmian ziemniaków, mięsa i kukurydzy.

Peru jest niezwykle pięknym i różnorodnym miejscem. Podziwiać tu można zarówno imponujące szczyty Andów, bezkresne pustynie oraz wilgotną, amazońską dżunglę. Te wszystkie piękne krajobrazy wzbogacone są dodatkowo dorobkiem pozostawionym przez inkaski lud Czcicieli Słońca. Peru? NAPRAWDĘ WARTO.

Ambasada Peru w Polsce

– adres: ul. Starościńska 1 m. 3, 02-516 Warszawa
telefon: (22) 646 88 06
faks: (22) 646 86 17
e-mail: embperpl@atomnet.pl

Ambasada RP w Peru

– adres: Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
telefon: +51 1 4714813
faks: +51 1 4714813
e-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl