Norwegia

norwegia

Norwegia leży w północnej Europie i graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Jest to drugi najrzadziej zaludniony kraj w Europie. Większa część Norwegii położona jest w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, zaś północ kraju w strefie umiarkowanego chłodnego morskiego oraz subpolarnego. W niektórych miejscach śnieg utrzymuje się tu przez cały rok. Kraj podzielony jest na 5 regionów i 19 okręgów, które z kolei dzielą się jeszcze na gminy. Zgodnie z powszechnie panującą opinią, jest to jeden z najdroższych krajów Europy. Norwegię wybierają przede wszystkim miłośnicy pięknych krajobrazów, ze względu na rozciągające się na jej wybrzeżu fiordy.

Tanie rozmowy do Norwegii

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • fiordy
 • lodowiec
 • Oslo
 • Bergen
 • Jotunheimen Nasjonalpark
 • Droga Atlantycka
 • Droga Trolli
 • Trondheim
 • Alesund
 • Geirangerfjord
 • Stavanger
 • półka skalna Preikestolen i kamień Kjerag
 • Trolltunga
 • Preikestolen

Norwegia jest jednym z najciekawszych widokowo krajów. Wszędzie panuje porządek i spokój, a ludzie są niezwykle mili. Głównym miastem jest stolica – Oslo. Dostrzeżemy tu wyjątkowe połączenie nowoczesnego miasta z piękną przyrodą. Miasto uważane jest za jedno z najdroższych na świecie. Położone jest w centrum Oslo Fjord, który z każdej strony otoczony jest lasami i wzniesieniami, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku. Większość atrakcji norweskiej stolicy mieści się w jej centrum i zwiedzający mogą dotrzeć do nich pieszo. W zasadzie tylko do niektórych miejsc trzeba się dostać przy pomocy komunikacji miejskiej (są to m.in. skocznia w Holmenkollen, Muzeum Kontiki, Muzeum Wikingów). W centrum zaś warto odwiedzić twierdzę Akerhus, Operę, Balet i Park Vigelanda.

Norwegia niezaprzeczalnie kojarzy się z fiordami. Najpopularniejszy jest Geirangerfjord. Jednym z ciekawych miejsc jest półka skalna Preikestolen oraz znajdujący się tam kamień Kjerag. Widoki są naprawdę niesamowite, a kamień, który utknął w szczelinie wieki temu robi imponujące wrażenie. Kolejnym punktem, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Norwegii jest Trolltunga, czyli Język Trolla. Jest to skała o charakterystycznym kształcie, znajdująca się 1100 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii przez turystów z całego świata.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest miasto Bergen. Uważane jest ono za bramę do norweskich fiordów. Co prawda jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc w Europie, jednak można tu poczuć niepowtarzalną atmosferę. Koniecznie trzeba zobaczyć charakterystyczny zespół drewnianej zabudowy na starówce zwanej Bryggen. Bergen jest miastem portowym i oczywiście znaleźć tu można słynny targ rybny pod gołym niebem – Fisketorget. Kupić tu możemy świeże ryby i owoce morza prosto z kutra. Ponadto do spróbowania są na przykład kanapki z mięsem renifera.

Są cuda natury, o których zobaczeniu marzy praktycznie każdy. Jednym z nich jest zorza polarna. Nazywana jest ona Aurora borealis i tworzy ją przecudna kolorowa poświata na nocnym niebie. Wywoływana jest przez burze magnetyczne. Zorza przyjmuje barwę czerwoną, zieloną, pomarańczową, żółtą, niebieską, fioletową i białą. Jest ona tu widoczna od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Norwegia jest idealnym miejscem do obserwowania tego pięknego zjawiska.

Tani roaming Norwegia

Trzeba pamiętać, że ceny w Norwegii są zdecydowanie wyższe, niż w Polsce. Obowiązującą walutą jest korona norweska, która w zależności od kursu kosztuje około 50 groszy. Przykładowo, za chleb zapłacić tu trzeba około 12zł, za hamburgera 15zł, za jogurt 8zł, a za piwo nawet 30zł (to wyjaśnia, dlaczego w Norwegii jest baaardzo mało sklepów monopolowych, Norwegom jest po prostu szkoda wydawać tak dużo pieniędzy na alkohol uśmiech ). Kuchnia norweska oparta jest przede wszystkim na rybach i mięsie (suszonym, wędzonym i solonym). Bardzo popularny jest tu sztokfisz, czyli dorsz suszony w słońcu.

Norwegia jest naprawdę fascynującym miejscem i z pewnością każdy, kto ją odwiedzi bez pamięci zakocha się w Skandynawii. Na pewno spełnieni tu będą wędkarze, grzybiarze, narciarze, fotografowie oraz osoby lubiące spędzać czas na łonie natury.

Ambasada Norwegii w Polsce

– adres: ul. Chopina 2 A, 00-559 Warszawa
telefon: (22) 696 40 30
faks: (22) 628 09 38
e-mail: emb.warsaw@mfa.no

Ambasada RP w Norwegii

– adres: Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
telefon: +47 24 11 08 50
faks: +47 22 44 48 39
e-mail: oslo.info@msz.gov.pl