Chorwacja

chorwacja

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróży w Europie. Państwo to jest położone nad Morzem Adriatyckim i z uwagi na to, że ma długą linię brzegową, turystyka rozwija się tu doskonale. Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. Kraj podzielony jest na 20 żupanii i jedno miasto wydzielone (Zagrzeb). Mówi się, że Chorwacja jest krajem słońcem i winem płynącym. Przyciągają tu zarówno urokliwe plaże, jak i świetny klimat oraz wspaniałe zabytki.

Tanie rozmowy do Chorwacji

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • Dubrownik
 • Zagrzeb
 • Split
 • Jeziora Plitwickie
 • Wyspa Hvar
 • Rovinj
 • Pula
 • Park Narodowy Paklenica
 • Makarska
 • Park Narodowy Krka
 • Korcula
 • Trogir

Chorwacja stanowi gwarancję niezapomnianych wakacji. Można tu odpoczywać na gorących plażach, żeglować, nurkować i oczywiście zwiedzać wszystkie piękne miejsca. Najpopularniejszym miejscem w tym kraju jest Dubrownik, nazywany „Perłą Adriatyku”. Niesamowicie piękna panorama miasta rozciąga się z okolicznych wzgórz (na przykład góra Srd, gdzie dostać się można kolejką linową). Połączenie pomarańczowych dachów, białych domów i lazurowego morza prezentuje się naprawdę idealnie. Koniecznie zwiedzić trzeba również Stare Miasto z imponującą zabytkową architekturą. Na uwagę zasługują także mury obronne, które ochroniły miasto przed zdobyciem. Ogromny urok mają też uliczki miasta, których bruk jest tak mocno wypolerowany stopami przyjeżdżających tu osób, że praktycznie można się po nim ślizgać uśmiech.

Kolejnym z miejsc, których nie można ominąć odwiedzając Chorwację są Jeziora Plitwickie. Jest to kompleks 16 jezior, które są połączone ze sobą ponad 90 wodospadami. Wody jezior mają charakterystyczne turkusowe i błękitne odcienie (za sprawą rozpuszczonego w nich węglanu wapnia). Nieziemskiego klimatu temu miejscu dodaje roślinność znajdująca się na stromych brzegach jezior.

Tani roaming Chorwacja

Warto odwiedzić również Split, czyli drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Do największych atrakcji turystycznych tego miejsca zalicza się pałac Dioklecjana. Był on niegdyś tak ogromny, że teraz trzeba bardzo dobrze się przypatrzeć, gdzie znajdują się jego fragmenty. Po zniszczeniu, jego komnaty i korytarze stanowią dziś placyki i uliczki starówki. Jest to bardzo urokliwe miejsce, które nadaje Splitowi niepowtarzalnego klimatu. Na uwagę zasługuje również katedra św. Dujama, która jest najstarsza na świecie pod względem wieku budynku. Przy wejściu czekają posągi lwów i sfinksa. Jak się okazuje, katedra znajduje się w budynku wybudowanym przez jednego z najbardziej zagorzałych wrogów i prześladowców chrześcijan.

Będąc w Chorwacji nie sposób również nie spróbować specjałów tutejszej kuchni. Naprawdę nie warto decydować się na fast foody, ani na kuchnię świata, skoro tutaj można zjeść tak dużo świetnych dań. Jednym z nich jest na przykład burek, który dostaniemy praktycznie wszędzie. Jest to ciasto filo, z nadzieniem mięsnym, szpinakowym, albo serowym. Kolejnym daniem, bardzo popularnym w tym regionie są ćevapčići, czyli grillowane mięso mielone w formie rolek, z dużą ilością przypraw.

Chorwacja jest miejscem, które gwarantuje niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia.

Ambasada Chorwacji w Polsce

– adres: ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
telefon: (22) 844 23 93
faks: (22) 844 48 08
e-mail: croemb.warszawa@mvpei.hr

Ambasada RP w Chorwacji

– adres: Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
telefon: +38514899444
faks: 00385-1 48-34-577
e-mail: zagrzeb.amb.sekretariat@msz.gov.pl