Chile

chile

Chile jest najdłuższym państwem Ameryki Południowej (długość to około 4300 km).  Kraj ulokowany jest w wąskim pasie pomiędzy Andami a Oceanem Spokojnym. Chile graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Państwo podzielone jest na 15 regionów. Na terytorium Chile znajdziemy zarówno olbrzymie lodowce, pustynię Atacama, plaże, wulkany, gejzery, wiecznie zielone lasy oraz wyspy. Występuje tu również duża rozpiętość klimatów – od suchego aż po subpolarny.

Tanie rozmowy do Chile

Miejsca, które warto zobaczyć:

 • pustynia Atacama
 • Santiago de Chile
 • Los Lagos – kraina gorących źródeł
 • La Parva
 • Wyspy Wielkanocne
 • Wyspa Króla Jerzego
 • Punta Arenas
 • Valparaiso
 • Torres del Paine
 • Andy
 • wulkan Villarica
 • San Pedro de Atacama
 • Ziemia Ognista

Do Chile najłatwiej dostać się samolotem, jest tu dobrze rozwinięta sieć lotnisk. Jest to idealne miejsce na wakacje. Każdy turysta z pewnością przeżyje tu niesamowitą przygodę. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Na przykład o tym, że w kraju tym jest tradycja sjesty oraz, że Chilijczycy nie lubią się z Argentyńczykami.

Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy kraju, czyli Santiago de Chile. Znajduje się ono mniej więcej w połowie drogi pomiędzy północą a południem. Miasto położone jest u podnóża Andów, około 100 kilometrów od wybrzeża Pacyfiku. Panoramę miasta podziwiać można ze wzgórza Santa Lucia. W stolicy mieszka aż jedna trzecia populacji całego kraju. Godna uwagi jest najstarsza część miasta. Głównym placem jest Plaza de Armas (Plac Broni). Fani sztuki kulinarnej powinni udać się do Mercado Central, czyli stalowego pawilonu, w którym znajduje się targ rybny oraz liczne restauracje.

W Chile znajduje się również najbardziej jałowa pustynia na świecie. W niektórych rejonach Atacamy, stacje meteorologiczne nigdy nie zanotowały opadów. Jednak pustynia to nie tylko sam piasek. Znajdziemy tu słynną dolinę Valle de la Luna, gdzie podziwiać można krajobraz podobny do tego na księżycu. Ponadto, odwiedzając Atacamę, na wysokości 4200 metrów znajdziemy obszar El Tatio, gdzie znajduje się około 80 buchających gejzerów. Na pustyni spotkać można również jeziora solne, a nawet dolinę dinozaurów i dolinę śmierci.

Kolejną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Chile są Wyspy Wielkanocne. Na szczególną uwagę zasługuje Rapa Nui. Niektórzy wierzą, że jest to pozostałość raju, inni zaś ufają, że była to legendarna Atlantyda. Miejsce to od setek lat pasjonuje ludzi i przez cały ten czas starają się oni zgłębić jego tajemnicę. Nazwa Wyspy Wielkanocne związana jest z datą odkrycia, czyli w Wielkanoc, dokładnie 5 kwietnia 1722 roku. Największą atrakcją jest tu 887 majestatycznych posągów, które ustawione są w stronę oceanu. Jest to jedna z do dziś niewyjaśnionych tajemnic naszej planety. Nikt nie potrafi odczytać hieroglifów, które zostały wykonane na drewnianych tabliczkach. Ta chilijska atrakcja znajduje się aż 3600 kilometrów od wybrzeża tego kraju.

Tani roaming Chile

W Chile najważniejszym posiłkiem dnia jest obiad. Głównie składa się on z dwóch dań. Pierwszym z nich jest słynny chilijski rosół z ziemniakami i kurą – cazuela. Na drugie danie je się przeważnie ryż z wołowiną lub kurczakiem. Popularnymi dodatkami do jedzenia są fasola i kukurydza. W Chile spożywa się duże ilości ryb, owoców morza oraz mięsa. Do typowych chilijskich dań zaliczyć można na przykład caldillo de almejas (gulasz z małży) oraz humitas (farsz serowy zawijany w liście kukurydzy). Bardzo lubiane jest również awokado, które dodawane jest praktycznie do wszystkich dań (nawet do hamburgerów 🙂 ).

Chile jest niezwykle malowniczym krajem. Zachwyca nie tylko pięknem krajobrazów, lecz także bogatą historią oraz doskonałą kuchnią.

Ambasada Chile w Polsce

– adres: ul. Okrężna 62, 02-925 Warszawa
telefon: (22) 858 23 30-31
faks: (22) 858 23 29
e-mail: embachile@onet.pl

Ambasada RP w Chile

– adres: Santiago de Chile, Mar del Plata 2055, Providencia
telefon: +562 2 2041213
faks: +562 2 2049332
e-mail: santiagodechile.amb.sekretariat@msz.gov.pl