Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest to państwo federacyjne położone w południowo-wschodniej Europie. Kraj graniczy z Chorwacją, Serbią oraz z Czarnogórą. Suwerennym państwem Bośnia i Hercegowina jest od 1992 roku. Terytorium kraju stanowią dwa regiony historyczne – dużo większa Bośnia i zdecydowanie mniejsza Hercegowina. To tutaj, w Sarajewie, po zamachu wybuchła I wojna światowa. Państwo to, pomimo, iż położone jest w samym sercu Europy, wciąż skrywa wiele tajemnic i nieodkrytych zakątków. Atutem jest to, że nie ma tu ogromnej liczby turystów, więc zwiedzać można w spokoju i w ciszy napawać się pięknem krajobrazów. Jest to kraj w większości górzysty. Według bałkańskiej legendy, gdy Bóg stwarzał świat, miał w dłoniach dwa worki. W jednym z nich była ziemia, a w drugim kamienie. Niestety diabeł przedziurawił jeden z worków i znajdujące się w nim kamienie spadły w jedno miejsce, tworząc tym samym Bośnię i Hercegowinę .

Bośnia i Hercegowina pełna jest niezwykłych miejsc, jest więc bardzo ciekawym kierunkiem podróży, jednak zanim wyruszymy w drogę, warto zaplanować odpowiednie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów roamingu.

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów roamingu w Bośni i Hercegowinie jest założenie konta w usłudze otoTelefon.pl i skonfigurowanie go z bezpłatną aplikacją Zoiper. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być dostępni pod polskim numerem stacjonarnym, gdy tylko nasz telefon jest w zasięgu bezprzewodowego internetu WiFi. Nie płacimy więc za odbieranie połączeń, a osoby dzwoniące do nas płacą jak za połączenie z polskim numerem stacjonarnym, gdyż faktycznie dzwonią na polski numer stacjonarny. My natomiast możemy dzwonić do Bośni i Hercegowiny, do Polski i do innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach.

W sytuacji, gdy akurat nie jesteśmy w zasięgu WiFi, możemy kupić w Bośni i Hercegowinie kartę sim z lokalnym numerem, a następnie ustawić przekierowanie numeru w usłudze otoTelefon.pl na ten lokalny numer. Powyższe rozwiązanie będzie nas troszkę kosztować, gdyż będziemy ponosić koszty przekierowań, ale zapłacimy znacznie mniej, niż gdybyśmy zapłacili odbierając połączenia w roamingu, przy wykorzystaniu karty sim polskiego operatora gsm.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Sarajewo
  • Mostar
  • Blagaj
  • Park Narodowy Sutjeska
  • Visegrad
  • Pocitelj
  • Medjugorie
  • Jajce
  • Travnik
  • Wodospady Kravica

Trzeba pamiętać, że Bośnia i Hercegowina to kraj, który wciąż podnosi się po wojnie. Jest to jednak bardzo piękne miejsce, które pomimo burzliwej historii i wielu cierpień potrafi zachwycić niejednego turystę. Powtarzane przez lata stereotypy o wiecznie toczącej się tu wojnie do tej pory pobrzmiewają echem i kraj ten często omijany jest szerokim łukiem. Jak się okazuje jest to niezwykle ciekawe miejsce, które łączy w sobie zarówno tradycje chrześcijańskie, muzułmańskie, jak i prawosławne. Wszyscy ci ludzie na nowo uczą się żyć razem, w zgodzie. W Bośni i Hercegowinie na uwagę zasługuje przede wszystkim piękna przyroda, doskonała orientalna kuchnia, architektura oraz tradycje.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bośni i Hercegowinie jest Mostar. Miasto to kojarzy się przede wszystkim ze słynnym, Starym Mostem (który niestety podczas wojny runął, a obecnie zastąpił go nowy). Mostar położony jest nad rzeką o szmaragdowej wodzie, Neretwą, w otoczeniu wzgórz. Miasto jest największym w historyczno-geograficznej krainie – Hercegowinie. W Mostarze przechadzać się można klimatycznymi uliczkami oraz obserwować powojenne ślady kul w murach.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest Visegrad. Znajduje się tam słynny kamienny most na rzece Drinie, który był bohaterem powieści Ivo Andricia „Most na Drinie”. Zabytek prezentuje się naprawdę pięknie, a mieszkańcom Visegradu służy jako miejsce spotkań.

Ogromną popularnością wśród pielgrzymów cieszy się Medjugorie. Od czasu, gdy w latach osiemdziesiątych miały tu miejsce objawienia jest to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie. Jak się okazuje, najliczniejszą grupą turystów są osoby z Polski i Włoch. Miasteczko znajduje się wśród wysokich gór. W 1981 roku Matka Boska ukazała się tu sześciorgu dzieciom. Te ważne sanktuarium maryjne każdego roku odwiedzają setki tysięcy turystów.

W kraju tym wiza nie jest wymagana, chyba, że nasz pobyt przekroczyć ma 90 dni. Ponadto, na granicy istnieje formalny wymóg okazania 50 euro na każdy dzień pobytu.

Jeśli chodzi o kuchnię bośniacką, to jest ona zdecydowanie bardzo ciekawa i różnorodna. Jest to spowodowane ogromną różnorodnością kulturową tego miejsca. Najbardziej charakterystycznym daniem, które można tu zjeść są ćevapćići, czyli grillowane paluszki z mięsa mielonego, z dużą ilością przypraw. Jak w większości krajów bałkańskich dostaniemy tu również pyszną pljeskavicę.

Bośnia i Hercegowina jest krajem niezbyt podobnym do innych w Europie, jednak bardzo fascynującym. Krzyżują się tu kultury Wschodu i Zachodu, a przyroda zachwyca wszystkich przyjezdnych. Naprawdę warto odwiedzić ten jeden z ostatnich dzikich zakątków Europy.

Ambasada Bośni i Hercegowiny w Polsce

– adres: ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
telefon: (22) 856 99 35
faks: (22) 848 15 21
e-mail: amb-bih.pl@poczta.internetdsl.pl

Ambasada RP w Bośni i Hercegowinie

– adres: Sarajewo, Visnjik 20, 71000
telefon: +387 33 290 500
faks: +387 33 290 519
e-mail: sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl