Albania

albania

Albania jest jednym z mniejszych państw w Europie, znajdującym się na południowym-wschodzie kontynentu, na półwyspie Bałkańskim. Kraj ma dostęp do dwóch mórz: Adriatyckiego i Jońskiego. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią, Serbią / Kosowem. Jest to w ponad 75% kraj górzysty. Albania podzielona jest na 12 obwodów, które z kolei dzielą się na 36 okręgów. Jak się okazuje, niewiele osób wie, że państwo to szybko się rozwija i staje się bardzo ciekawym kierunkiem turystycznym ze względu na piękne krajobrazy oraz niskie ceny.

Tanie rozmowy do Albanii

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Tirana
  • Shkodra
  • Durres
  • Kruja
  • Saranda
  • Alpy Albańskie
  • Berat
  • Vlore
  • Jezioro Ochrydzkie
  • Kanion rzeki Osum

Albania nazywana jest Krainą Orłów. Jest to bardzo ciekawy kraj, ponieważ na dziurawych drogach zobaczyć można stylowe mercedesy, a przy drogach bunkry. Zachwycają tu również piękne góry, ciekawe zabytki oraz dzika przyroda. Jednym z głównych powodów, dla których warto tu przyjechać są na pewno niezwykłe, bezludne plaże, skaliste wybrzeże z licznymi zatoczkami i grotami. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią odpoczynku w zatłoczonych miejscach. Albania jest jednym z niewielu krajów, które są tak dziewicze i pełne natury. Piękne, wysokie góry, w otoczeniu małych wiosek robią naprawdę imponujące wrażenie.

W stolicy Albanii mieszka około 600 tysięcy osób. Nie jest to może jedno z najładniejszych miast, aczkolwiek jest położone w bardzo urokliwym miejscu – nad trzema rzekami, w otoczeniu gór. W Tiranie nie można podziwiać ani imponujących, wiekowych zabytków ani nowoczesnych wieżowców. Pełno tu za to socjalistycznych budynków, które tworzą bardzo charakterystyczny klimat. Turyści są tu przyjmowani niezwykle chętnie i gościnnie. Niestety większość mieszkańców nie zna angielskiego, ale za wszelką cenę próbuje jakoś dogadać się z przyjezdnymi i pomóc im w razie potrzeby. Odwiedzając albańską stolicę, warto zwiedzić na przykład Narodowe Muzeum Historyczne i Galerię Sztuk Pięknych.

Miejscem, które warto zobaczyć jest liczące około 2400 lat miasto Berat. Znajduje się tu bardzo charakterystyczne Stare Miasto, w którym domy wybudowano kaskadowo, jedne na drugich. Białe ściany domów pięknie kontrastują z drewnianymi oknami i drzwiami. W mieście podziwiać można również zamek, w którego murach do tej pory mieszkają ludzie. Klimatyczne wąskie uliczki są naprawdę urokliwe i warto się nimi przespacerować, aby poczuć ducha dawnych czasów.

Tani roaming Albania

Pięknym miejscem w Albanii jest również jezioro Ochrydzkie. Jest to najstarsze jezioro w Europie, które leży na granicy Albanii i Macedonii. Na brzegach jeziora podziwiać można doskonale zachowane zabytki z przeszłości, takie jak na przykład klasztor św. Nauma, albo twierdza cara Samuela. W głębokim na 286 metrów jeziorze żyją łososie. Wody jeziora są bardzo czyste i chłodne.

Na uwagę zasługuje również tutejsza kuchnia, która bogata jest w mięso, owoce morza i aromatyczne przyprawy. Najłatwiej dostać tutaj byrek, czyli coś w rodzaju lokalnego fast-foodu. Jest to ciepła przekąska zrobiona z ciasta przypominającego francuskie, wypełniona mięsem, serem, albo szpinakiem. Małe kioski, w których dostaniemy ten smakołyk znajdują się w każdym mieście oraz na plażach. Kosztuje on bardzo niewiele, bo około 0,75 – 1zł. Innym charakterystycznym dla Albanii daniem jest kofta, czyli swego rodzaju kebab w formie grillowanych kiełbasek, podawany z cebulą, solą, chlebem i piwem. Za taki posiłek zapłacić trzeba około 5zł, czyli naprawdę niewiele. W miejscowościach nadmorskich dostaniemy świeże owoce morza. Jeśli chodzi o alkohole, to najsłynniejsza jest tu Skënderbeu Konjak, czyli brandy.

Albania jest niezwykle pięknym, ale niestety mało docenionym przez turystów krajem. Można tu wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody, w dodatku za naprawdę niewielkie pieniądze. Zdecydowanie warto uśmiech.

Ambasada Albanii w Polsce

– ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa
telefon: (22) 824 14 27
faks: (22) 824 14 26
e-mail: ambalggovdz@zigzag.pl

Ambasada RP w Albanii

– adres: Tirana, Rruga e Durresit 123,
telefon: +355 4 4510020
faks: +355 4 2233364
e-mail: tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl